NATO: Türkiye'ye destek tam olarak uygulanacak

NATO üyeleri, Türkiye'ye verilen özel güvence önlemlerinin tam olarak uygulamasına ve bu önlemlerin, gelişen güvenlik durumuna göre esnek ve yeniden şekillenebilir olmasını kararlaştırdı.

Anadolu Ajansı 09.07.2016 - 23:26

NATO: Türkiye'ye destek tam olarak uygulanacak

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sona erdi.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği zirvede, Rusya'nın artan askeri hareketliliği, terörle mücadele, siber saldırılar, Afganistan'a NATO desteği ve Ukrayna'daki durum öncelikle ele alınan konular oldu. Zirvenin sonunda yayımlanan bildiride ise ittifakın aldığı kararlar sıralandı.

NATO'nun hem doğudan hem de güneyden gelen tehditler ve güvenlik zorlukları ile karşı karşıya olduğu belirtilen bildiride, bu tehditlerin hem devletler hem de devlet dışı aktörlerin yanı sıra askeri güçler, teröristler, siber ve hibrit saldırılardan oluştuğu vurgulandı.

"RUSYA'NIN KIŞKIRTICI ASKERİ EYLEMLERİ"

"Rusya'nın NATO toprakları çevresindeki kışkırtıcı askeri eylemleri dahil, son zamanlardaki saldırgan tutumu ile tehdit ve güç yoluyla siyasi amaçlarını gerçekleştirmeye dönük isteğini göstermesinin" bölgesel istikrarsızlığın kaynağı olduğu kaydedildi.

NATO ülkelerin güvenliğinin aynı zamanda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki güvenlik durumundan da derinden etkilendiği belirtilerek, terörizmin, özellikle de IŞİD'in eylemlerinin daha önce görülmemiş bir yoğunluğa ulaştığı ve ittifak üyelerinin topraklarına eriştiği ifade edildi. Terörün NATO üyeleri ile uluslararası topluma karşı direkt bir tehdit oluşturduğu vurgulandı.

"GEREKLİ TÜM ADIMLARI ATMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ"

IŞİD'e karşı Suriye'de etkin başarı elde edilmesinin ancak meşru bir hükümetle mümkün olacağı kaydedilerek, ülkede acil ve gerçek bir siyasi geçişe olan ihtiyaca dikkat çekildi.

Terör örgütü IŞİD'in sivillere, özellikle de etnik ve dini azınlıklara yönelik "barbarca" saldırıları, ittifak üyelerine karşı gerçekleştirdiği terör saldırıları kınanarak, "Eğer bir müttefikimizin güvenliği tehdit edilirse ortak savunmamızı temin etmek için gerekli olan tüm adımları atmaktan çekinmeyeceğiz." denildi.

IŞİD'E KARŞI AWACS

Terör örgütü IŞİD'in ittifak üyelerine dönük tehdidine dikkat çekilerek, terör örgütüyle mücadelede NATO AWACS erken uyarı uçaklarının uluslararası koalisyona sonbaharda istihbarat desteği sağlamaya başlayacağı bildirildi. Bu destekle, terörizm dahil ittifakın güneyinden gelen tehditlerle mücadelede NATO'nun kararlılığının yeniden teyit edildiği belirtildi.

"TÜRKİYE'YE DESTEK TAM OLARAK UYGULANACAK"

Güneyden gelen ve gittikçe büyüyen güvenlik tehditlerine karşı Türkiye'ye verilen özel güvence önlemlerinin tam olarak uygulanacağı ifade edilerek, "Bu güvence önlemleri, gelişen güvenlik durumuna göre esnek ve yeniden şekillenebilir olacak ve Konsey tarafından yıllık incelemeye tabi tutulacak." denildi.

Rusya'nın Suriye'ye ciddi askeri müdahalesinin, ülkedeki askeri varlığı ile rejime olan desteğinin ve Karadeniz'deki askeri varlığının müttefikler ile diğer ülkelere karşı daha fazla risk oluşturduğu belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE ESAD REJİMİ VE DESTEKÇİLERİ KINANDI

Siviller ve sivil altyapılara dönük ayrım gözetilmeksizin ortaya konulan şiddetin her türlüsü kınanarak, "Aynı zamanda Esad rejimi ile destekçilerinin sivilleri ve sivil altyapıları kasten hedef alan şiddetini kınıyoruz. IŞİD, El Nusra ve BM tarafından terör örgütü olarak kabul edilen diğer grupların ayrım gözetmeyen şiddetini de kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

SURİYE'DE SİYASİ GEÇİŞ ÇAĞRISI

Suriye rejiminden BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlara uyuması istenirken, ülkede gerçek bir siyasi geçiş için gerekli adımların bir an önce atılması çağrısında bulunuldu.

Rusya'nın Ukrayna'ya dönük "saldırgan eylemleri" de kınanarak, bu eylemlerin hem uluslararası kanunların ihlali olduğu hem de Avrupa-Atlantik bölgesinin tamamında istikrar ve güvenlik üzerinde ciddi sonuçları olduğu belirtildi.

KIRIM TATARLARININ HAKLARI

Kırım yarımadasındaki insan hakları durumunun kötüleşmesinde tüm sorumluluğun Rusya'ya ait olduğu ifade edilerek, özellikle Kırım Tatarlarına dönük ayrımcılığa dikkat çekildi.

Kırım'daki fiili Rus yönetiminden, yarımadada yaşayanların güvenlik, hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınması için gerekli adımları atması istendi. Aynı zamanda Rusya'nın Kırım'da geniş çaplı askeri yığınak yapmasının da Karadeniz bölgesindeki askeri faaliyetlerin bir parçası olduğu ifade edildi.

Afganistan' yönelik Kararlı Destek Misyonu'nun 2016 sonrasında da devam edeceği, 2020 sonuna kadar da finansal destek verileceği kaydedildi.

SİBER YENİ GÜVENLİK ALANI

Siber saldırıların ittifakın güvenliğine açık bir tehdit oluşturduğu ve geleneksel saldırılar kadar modern toplumlara zararlı olabileceği belirtildi. Siber savunmanın NATO'nun ortak savunmasının ana görevlerinden biri olduğu ifade edilerek, siber alanın, hava, kara ve deniz gibi bir güvenlik alanı olarak kabul edilmesine karar verildiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...