NATO Rusya ile işbirliğine hazır olduğunu açıkladı

"Rusya ile işbirliğine hazırız" diyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Eğer Rusya çatışma yolunda yürümeye karar verirse karşısında dururuz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.05.2015 - 16:17

NATO Rusya ile işbirliğine hazır olduğunu açıkladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Foreign Affairs" dergisine konuştu. Stoltenberg, "Rusya seçim hakkına sahip. Ya çatışma yolunda devam ederek daha fazla izole edilecek ya da işbirliği yolunu takip edecek. Eğer işbirliğini seçerse, bundan hem Rusya hem NATO fayda görecek. İşbirliği yapmaya hazırız, fakat zorlu görev içinde hazırlıklıyız eğer çatışmayı seçerlerse onların karşısında durmaya hazırız" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü: "Moldova, Gürcistan, Kırım ve Doğu Ukrayna'da Rusya'nın güç kullandığını görüyoruz. Rusya, bütün devletlerin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı duyan bir Avrupa fikri ile çelişen bir etki alanı oluşturmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"Soğuk Savaş'ın sona ermesinden beri, müşterek savunmamızdaki en büyük sıçramayı yapıyoruz" diyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun savunma büyüklüğünü iki katına çıkardıklarını da belirtti.

Öncü unsurların 48 saat gibi kısa sürede harekete geçebilmesi için hazırlık içinde olduklarını da ifade eden Stoltenberg, NATO'nun kuvvet yapısını Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri doğrultusunda değiştirdiklerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...