Navalni ile ilgili yeni iddia: Mahkum takasını engellemek için öldürüldü

Navalni'nin müttefiki Maria Pevchikh yaptığı açıklamada, Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin öldüğü sırada bir "mahkum takası" anlaşması kapsamında serbest kalmaya yakın olduğunu söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onu öldürttüğü iddiasını tekrarladı.

Navalni ile ilgili yeni iddia: Mahkum takasını engellemek için öldürüldü

Hapishanede ölen Rus muhalif lider Aleksey Navali'nin müttefiki Maria Pevchikh, Navalni ve ismi açıklanmayan iki ABD vatandaşının, Almanya'da hapiste olan Rus FSB güvenlik servisi tetikçisi Vadim Krasikov ile takas edilmesi konusundaki görüşmelerin öldüğü sırada son aşamasında olduğunu söyledi.

Pevchikh, Navalni ile takas edilmesi planlanan iki ABD vatandaşının ismini vermedi. Ancak ABD, Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich ve eski ABD denizcisi Paul Whelan'ı geri almaya çalıştığını açıkladı.

Pevchikh YouTube videosunda, “Aleksey Navalni şu anda, bugün bu koltukta oturuyor olabilirdi. Bu bir hayal değil. Gerçekten olabilirdi ve olmalıydı” dedi.

TAKAS MÜZAKERELERİ SON AŞAMAYA ULAŞMIŞTI

Pevchikh, 15 Şubat akşamı takas müzakerelerinin son aşamaya geldiğine dair onay aldığını söyleyerek, "Navalni'nin birkaç gün içinde serbest kalması gerekiyordu çünkü takasıyla ilgili bir karar alınmıştı. Şubat ayı başlarında Putin'e, Berlin'de bir cinayetten dolayı hapis yatan katil FSB memuru Vadim Krasikov'u iki Amerikan vatandaşı ve Aleksey Navalni ile takas etmesi teklif edildi” ifadelerini kullandı.

İddiaya göre Navalni takas görüşmelerinin son aşamaya ulaşmasından bir gün sonra öldürüldü çünkü Putin, Navalni'nin "özgür olması düşüncesine" tahammül edemedi.

Pevchikh, Navalni'nin müttefiklerinin, "siyasi mahkumlar karşılığında Rus casuslarının" dahil olduğu bir mahkum takasıyla 'dan çıkarmaya yönelik bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

BATILI LİDERLER SİYASİ İRADE GÖSTEREMEDİ

Pevchikh sözlerini, “Amerikalı ve Alman yetkililer anlayışla başlarını salladılar. Navalni'ye ve siyasi tutuklulara yardım etmenin ne kadar önemli olduğunu anlattılar, el sıkıştılar, sözler verdiler ama hiçbir şey yapmadılar” ifadeleriyle tamamladı.

Pevchikh'in iddialarına göre Navalni'nin müttefikleri umutsuzca çaba sarf etti ancak Batılı hükümetler gerekli siyasi iradeyi göstermede başarısız oldu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...