Gazetenin bugünkü sayısında, "Meir Dagan: MOSSAD'ın gizli savaşının arkasındaki beyin" başlığıyla ve MOSSAD Başkanı Dagan'ın fotoğrafıyla yayımlanan haberde, geçen Ocak ayı başında Netanyahu'nun, MOSSAD'ın Tel Aviv'in kuzeyinde bulunan merkezine giderek, Dagan'la görüştüğü kaydedildi.

İlişkili Haberler


Gazete, çeşitli kaynaklardan aldığı bilgiye göre bu görüşmede, bazı suikast timi üyelerinin de bulunduğunu ve Netanyahu'nun bu kişilere Hamas liderlerinden Mahmud el Mabhuh'un öldürülmesiyle ilgili yetki vererek, bir toplantı yaptığını iddia etti.

Bu tür operasyonlarda son yetkiyi veren kişinin genelde Netanyahu olduğunun vurgulandığı haberde, MOSSAD'ın Mabhuh'un Dubai'ye gideceğini öğrendiğini ve kalacağı lüks otelde Mabhuh'u öldürmeyi planladığı, hatta Tel Aviv'de bulunan bir otelde bunun için prova bile yapıldığı ifade edildi.

"Görev karmaşık ya da riskli olarak görülmüyordu. Netanyahu, Mabhuh'un ölüm emrini imzalayarak, yetkisini verdi" denilen haberde, suikastın ardından Dubai polisinin oteldeki kamera görüntüleriyle suikast timinin kullandığı kimlikleri kamuoyuna açıkladığı anımsatılarak, şöyle denildi:

'MOSSAD MAHÇUP DURUMDA'
"MOSSAD şimdi çok mahcup durumda. İngiliz, Fransız, Alman ve İrlandalıların kimliklerini kullanarak bu operasyonu gerçekleştirmesi, batılı hükümetleri kızdırdı. Benzer operasyonları Orta Doğu'da da yapmayı planlayan MOSSAD, bunları durdurdu çünkü artan güvenlik, ajanlarını tehlikeye sokabilir. Ancak çok az kişi MOSSAD'ın İsrail'in düşmanlarına karşı yürüttüğü bu savaştan vazgeçeceğine inanıyor."

Sunday Mirror gazetesi de İngiliz bakanların, suikast timinin kullandığı İngiliz pasaportlarının İsrail sınır polisi tarafından kopyalandığına inandığını yazdı.

Gazete, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Tel Aviv Ben Gurion Havaalanındaki yetkililerin İngilizlerin pasaportlarını alarak, kopyaladığını ve daha sonra 6 İngilizin her şeyden habersiz olarak bu suikastın ortasında kendini bulduğunu kaydetti.

İngiltere'nin konuya ilişkin soruşturmayı ülkedeki Ağır Organize Suçlarla Mücadele Ajansı (SOCA) ve dış istihbarat servisi MI6 ile yürüttüğünü anımsatan Sunday Mirror, Dışişleri Bakanı David Miliband'ın yarın Brüksel'de İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman ile konuyu görüşeceğini bildirdi.

Olayda adı geçen İngilizlerin Ben Gurion Havaalanında uzun süre pasaport kontrolü için bekletildiğini ve pasaportlarının bir süre sınır polisi tarafından tutulduğunu yazan gazete, İngiliz hükümetinin, suikastla ilgili önceden bilgilendirildiği iddialarını ise "kızgınca reddettiğini" anımsattı.