New York'ta 15 çocukta corona virüs bağlantılı nadir hastalık şüphesi

Tedavi altına alınan 15 çocuktan 4’ünün corona virüs testinin pozitif çıktığı, 6'sında ise virüs bağlantılı antikor tespit edildiği belirtildi.

Reuters - Anadolu Ajansı 05.05.2020 - 22:29 | Son Güncelleme : 05.05.2020 - 22:35

New York'ta 15 çocukta corona virüs bağlantılı nadir hastalık şüphesi

ABD’nin New York kentinde 15 çocuğun yeni tip corona virüs (Covid-19) bağlantılı olduğundan şüphenilen nadir görülen bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

New York Sağlık Departmanınca yapılan yazılı açıklamada, 15 çocuğun "kawasaki sendromu" teşhisiyle hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.

Bu çocuklardan 4’ünün corona virüs testinin pozitif çıktığı aktarılan açıklamada, 6'sında ise virüs bağlantılı antikor tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca tedavi altına alınan çocuklardan 5'inin solunum cihazına bağlandığı belirtildi.

AVRUPA ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARDA DA BENZER SEMPTOMLAR GÖRÜLDÜ

Açıklamada, nadir görülen ve ölümcül olabilen kawasaki hastalığının yüksek ateş, el ve ayak şişmesi, göz kızarıklığı, lenf bezleri şişliği ve boğazda iltihaplanma gibi belirtiler gösterdiği ve özellikle 5 yaş altı çocuklarda etkili olduğu ifade edildi.

Salgının etkili olduğu bazı Avrupa ülkelerindeki çocuklarda da benzer semptomların görülmesi üzerine sağlık yetkililerinin söz konusu rahatsızlıkla, covid-19 virüsü arasında bir bağ bulunup bulunmadığının araştırıldığı kaydedildi.

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDEN ARTTI?

Sayfa Yükleniyor...