Obama'ya 14'lük rakip!

ABD, muhafazakarlığın temellerini tekrar yorumlayan ve bu konuda kitap yazan 14 yaşındaki genç  siyasetçiyi konuşuyor.

13.03.2009 - 15:26

Obama'ya 14'lük rakip!

Başkanlık yarışında Barack Obama’nın rakibi John Mccain, yaşı dolayısıyla eleştirilmişti. ABD’li Cumhuriyetçiler, gelecekteki genç başkan adaylarını bulmuşa benziyor.

‘Geçmişteki, Şimdiki ve Gelecekteki Nesiller için Muhafazakarlığı Tanımlayın’ adlı bir kitap yazan 14 yaşındaki Jonathan Krohn kitabı kadar, kitabını ve düşüncelerini aktardığı iki dakikalık videosu ile ABD kamuoyunda şimdiden tanınan bir figür haline geldi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü başlayan Muhafazakar politik hareket Konferansı’nda (CPAC: Conservative Political Action Conference) muhafazakarlık hakkında yazdığı kitabı ve kitabında yer verdiği muhafazakarlığın yeniden ele alınması ile ilgili yaklaşımını aktarmak için iki dakikaklık bir konuşma yapıtı.

Henüz bir hafta önce 14’üncü doğum gününü kutlayan Krohn’ın yaptığı iki dakikalık konuşması salonda bulunanları heyecanlandı. Konuşma internetteki video paylaşım sitelerinde yayınlanınca hem Jonathan Krohn hem de yazdığı kitap ülke çapında ilgi odağı haline geldi.

Sözleri alkışlarla kesilen ve bitiminde ayakta alkışlanan konuşmasında Krohn şunları söyledi;

“Muhafazakarlığın prensipleri üzerine konuşmak istiyorum. Öncelikle neden bu kitabı yazdığım hakkında konuşmak istiyorum. Seçimler sırasında pek çok insan muhafazakarlık, liberalizm ya da sosyalizm hakkında konuşup durdu. Muhafazakarlıkla ilgili konuşan ancak ne hakkında konuştuklarına dair hiç bir fikri olmayan pek çok kişi vardı. Muhafazakarlığın ne olduğunu anlamıyorlardı. Muhafazakarlığın prensipler için bir temel olduğunu anlamadılar, bunu politika için bir temel olarak anladılar. Pek çok insan bana geldi ve ‘Sen bir Cumhuriyetçisin’ dedi. Muhafazakarlık parti ile ile ilgili bir şey değildir. Bu gerçekten bir şeyin içini dolduran bir konudur.

Kitabımda muhafazakarlığa dair dört prensipten bahsettim; yasalara saygı, hayat hakkına saygı, daha az devlet ve kişisel sorulmuluk... Bence bu prensipler muhafazakarlık için anahtardır. Eğer prensipleriniz temeli yoksa, politikanız yoksa ideolojiniz de olmaz. Muhafazakarlığın anahtarı gücün ötesine geçebilmektir. Diğer ideolojideki bir çok insan, politikanın ideolojik gücü elde etmek olduğunu düşünüyor. Muhafazakarlıkta biz, prensiplerin temeline inanırız.

Sözlerime son verirken Amerikalılar'In şunu anlamasını istiyorum; muhafazakarlık, bazıların söylediği gibi hislerin ya da romantizmin bir ideolojisi değildir. Muhafazakarlık, insanları ve insan haklarını korumanın ideolojisi değildir.“

Krohn’un tarihi bir perspektife sahip olduğunu ifade eden CPAC direktörü Lisa dePasquale “ Henüz 13’ünde ve yeterince deneyimi yok. Deneyim kazandıkça, hayatın siyah ve beyazdan ibaret olmayacağını öğrenecek” dedi.

HARİKA ÇOCUK SEÇİLDİ
11 yaşındayken, doğduğu şehir olan Atlanta’da ‘en yetenekli çocuk’ seçilen Jonathan Krohn, muhafazakar bir orta sınıf aile yapısında büyüyor. Dört yaşından beri çello çalıyor, tiyatro oyunlarında rol alıyor ve birkaç yıldır da radyo programları yapıyor.


'TAKİPÇİM ÇOK'
Ünü gittikçe artan Krohn, sık sık televizyon programlarına konuk oluyor. Ailesiyle birlikte çıktığı bir otomobil yolculuğu bir program için kaydedilirken program sunucusunun “Başkan Obama seni biraz faşist bulmuyor mu?” sorusuna ‘genç siyasetçi’ şu cevabı verdi: "Başkan şimdilik beni takip etmiyor ama takipçimlerim çok.”


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...