Obama'ya Musul uyarısı

Irak ordusu, Musul'u DAEŞ'ten temizlemek için operasyon başlatmaya hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin de destek vereceği operasyon için son hazırlıklar yapılıyor. Amerikan, New York Times gazetesiyse harekat sonrasında Musul'da etnik ve mezhepsel gerilimin artabileceğini yazdı.

NTV Haber 08.10.2016 - 21:42

Obama'ya Musul uyarısı

Irak ve Amerikan askerleri, DAEŞ'in elindeki Musul'u geri almak için operasyon hazırlığında. Haraketin kısa sürede başlatılabileceği konuşuluyor. Son hazırlıklar gözden geçirilirken Amerikan New York Times gazetesinde dikkat çeken bir makale yayımlandı.

Gazete, Musul harekatından sonra kentin nasıl yönetileceği konusunda kapsamlı bir plan hazırlanması gerektiğini vurguladı. New York Times, bu planın hazırlanmaması halinde ABD Başkanı Barack Obama'nın selefi George Bush'la aynı hataya düşeceğini yazdı.

Gazeteye göre Musul ve Ninova eyaletinin yönetimi konusunda plan hazırlanmazsa bölgede Sünni ve Şii gerilimi tırmanabilir. Bunun sonucunda DAEŞ veya diğer radikal örgütler yeniden güçlenebilir.

Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul'da harekat sonrası güvenliğin nasıl sağlanacağı da tartışma konusu olmuş durumda. Musul'un Sünni nüfusu dikkate alınarak Şii milisler veya peşmergelerin kent merkezine konuşlandırılması planlanmıyor.

Bu durumda kentte DAEŞ'in yenilgiye uğratılmasının arından güvenliği yerel polisin sağlaması gerekecek. Ama bu polislerin eğitimsiz oldukları ve yeterli ekipmanları bulunmadığı belirtiliyor.

İngiliz Guardian gazetesi de benzer endişeleri sayfalarına taşıyarak harekat sonrası Musul'da yaşanacakların Irak'ın tüm kaderini belirleyeceğini yazdı. Musul harekatında kentin 60 kilometre güneyinde yer alan Kayarah üssünde konuşlanan 12 tugay görev alacak. Her bir tugayda yaklaşık 2 bin asker bulunuyor. Operasyona Amerikan Özel Kuvvetleri'nin eğitim verdiği terörle mücadele timleri önderlik edecek.

Peşmergelerse Musul'un kuzey ve doğusunda operasyonlar yürütecek. Ama uzmanlara göre harekat kolay olmayacak. Kentte 3 bin ila 4 bin 500 DAEŞ militanı bulunduğu tahmin ediliyor. Militanların Musul'un heryerine bomba tuzakları yerleştirdiği belirtiliyor.

DAEŞ militanlarının Musul'un doğusundan çekilme ihtimalinden de sözediliyor. Militanların doğudan ayrılarak daha dar sokakların bulunduğu batı mahallerine konuşlanması muhtemel. Bölgeye tankların sokulmasında güçlük yaşanacağı ve bu nedenle Irak ordusunun çok zorlanacağı yorumları da yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...