Özbekistan yeni liderini seçmek için sandık başına gitti

Özbekistan, 3 ay önce yaşamını yitiren ülkenin ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un halefini seçiyor. Halk, seçimlerin ilk turu için sandık başına gitti. Sandığa ilginin yoğun olduğu gözlendi. Katılım oranı yüzde 33'ü geçerse seçim geçerli sayılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.12.2016 - 11:09 | Son Güncelleme : 05.12.2016 - 04:19

Özbekistan yeni liderini seçmek için sandık başına gitti

Özbekistan, ülkeyi 27 yıl yöneten İslam Kerimov'un eylül ayında hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitti.

Yerel saatle 06.00'da başlayan oy kullanma işlemi saat 20.00'de sona erdi.

Ülke genelinde, oy verme süresinin dolmasının ardından sandıklar kapatılırken, sandık başkanlarının da aralarında bulunduğu seçim görevlileri, siyasi partilerin gözlemcilerinin nezaretinde oy sayımına başladı.

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, saat 18.00 itibarıyla 16,6 milyon kişinin oy kullandığı belirtilirken, bu sayının toplam kayıtlı seçmen sayısının yüzde 81,3'üne karşılık geldiği ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, şimdiye kadar seçimde usulsüzlük yapıldığına dair herhangi bir şikayetin bildirilmediği kaydedildi.Ülkedeki seçim yasasına göre, seçimlerin geçerli sayılabilmesi için katılımın en az yüzde 33 olması gerekiyor.

Oyların yüzde 50 artı birini alan aday cumhurbaşkanı seçilirken, aksi halde adaylardan en çok oyu alan ikisi ikinci turunda yarışacak.Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip Özbekistan'da 21,5 milyona yakın kayıtlı seçmen bulunuyor.

Cumhurbaşkanı seçimi için ülke genelinde 9 bin 378, yurt dışında ise 44 sandık kuruldu.

İslam Kerimov'un 2 Eylül'de yaşamını yitirmesinin ardından düzenlenen seçimde, Milli Şahlanış Demokrat Partisi lideri Sarvar Atamuradov, "Adalat" Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov, Halk Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov ile Liberal Demokrat Partisinden Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev yarışıyor.Seçimi 50'ye yakın ülke ile aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Dünya Seçim Organları Birliği (DSOB), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğunun (BDT) da bulunduğu kuruluşlardan 600'den fazla uluslararası gözlemci takip ediyor.

Seçimlerde ayrıca bin 300'e yakın yerli ve yabancı gazeteci görev yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...