Pentagon, tüm yurtdışı personel sevkiyatlarını askıya aldı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Savunma Bakanlığı'na bağlı tüm asker ve sivil personel ile ailelerinin yurtdışı intikal ve seyahatlerini yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 60 günlüğüne askıya aldı.

Anadolu Ajansı 26.03.2020 - 09:14 | Son Güncelleme : 26.03.2020 - 09:17

Pentagon, tüm yurtdışı personel sevkiyatlarını askıya aldı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Savunma Bakanlığı'na bağlı tüm asker ve sivil personel ile ailelerinin yurtdışı intikal ve seyahatlerini askıya aldı.

Konuyla ilgili Pentagon'dan yapılan açıklamada, bu adımın, Covid-19 salgının ABD ordusunda yayılmasını engellemek için atıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Daha önce dış seyahat, kalıcı üs değiştirme, geçici görev ve personel izinlerine konulan sınırlamalara ek olarak bu adım, tatbikat, sevkiyat, tekrar sevkiyatlarla küresel güç idare faaliyetlerini de etkileyecektir. 60 gün içinde sevk edilecek yaklaşık 90 bin askerin sevkiyat ve intikalleri bu emirden etkilenecektir" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu emirden, hasta nakilleri, sevkiyat için hareket etmek üzere olan savaş gemileri, seyahatte olan ve birliklerine dönmekte olan personelin muaf olduğu kaydedilen açıklamada, "Şu aşamada, bu emrin ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan 135 gün içinde çekilme planını etkilemesi beklenmiyor" denildi.

PENTAGON BİNASINDA İLK COVİD-19 VAKASI 

Diğer taraftan Pentagon'dan yapılan başka bir açıklamada, ilk kez Pentagon binasında görevli bir askerde Covid-19 tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, Deniz Piyadelerinde görevli bir askerin Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve şu anda evinde karantinada olduğu belirtildi.

Söz konusu askerin en son 13 Mart'ta Pentagon binasında bulunduğu bilgisi de paylaşıldı.

Sayfa Yükleniyor...