BP'nin Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısı sürerken, Sarı Deniz'de Çin'e ait bir petrol boru hattı da patladı. Bin 500 ton petrol denize yayıldı.

İlişkili Haberler


Petrolün uluslararası sulara yayılmasını önlemek için çalışan bir yardım görevlisi ise, petrol akıntısında boğulmaktan son anda kurtuldu.

İşçinin petrol ile kaplanmış halinin fotoğrafını ise Greenpeace çekti. Çevreci gruplar felaketin boyutunun açıklanandan daha kötü olup olmadığını araştırmak üzere, bölgede bulunuyor.

Gruplar Çin hükümetinin isteği üzerine bölgeden uzaklaştırılmaya başladı, kakat çekilen bazı fotoğraflar, felaketin boyutunu gözler önüne serer nitelikte. Özellikle petrol akıntısına kapılmış bir işçinin, diğer işçiler tarafından son anda kurtuluşunu gösteren kareler tüm dünya basınında geniş yankı buldu.

BİR İŞÇİ DALGALARA KAPILIP HAYATINI KAYBETTİ
Çin'in Şinhua haber ajansı ise, 25 yaşındaki bir işçinin çalışmalar sırasında dalgalara kapılıp hayatını kaybettiğini yazdı.

NE KADAR PETROL SIZDIĞI BİLİNMİYOR
Patlamanın yaşandığı boru hattı, Asya'nın en büyük petrol üreticisi konumundaki Çin Milli Petrol Şirketi'ne ait. Patlamanın ardından 13 saat yangının gerçekleştiği bölgede sızıntı nedeniyle 180 kilometrekarelik bir alan petrol altında kaldı.

Günde ne kadar petrol sızdığı ise henüz bilinmiyor.