Pompeo, Kaşıkçı için Kral Selman'la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için Riyad'da Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la görüştü. ABD'den tarafların şeffaf soruşturma yürütülmesinin önemi üzerinde anlaştığı açıklaması geldi. Pompeo'nun yarın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

ntv.com.tr 16.10.2018 - 10:02 | Son Güncelleme : 16.10.2018 - 16:57

Pompeo, Kaşıkçı için Kral Selman'la görüştü
ABD Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan Kralı Selman'la bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitti. 

Pompeo, Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Selman'la bir araya geldi.

Pompeo'nun Kral Selman'la görüşmesinin ana başlığı kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı'ydı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada Pompeo'nun Kral Selman ile görüşmesinde Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili şeffaf, kapsamlı ve zamanında yürütülen soruşturmayı destekleme konusunda Kral Selman'ın verdiği taahhüt için teşekkür ettiği bildirildi.

Açıklamada, görüşmede ayrıca bölgesel ve ikili ilişkilerin ele alındığı ifade edildi.

VELİAHT PRENS'LE DE GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı'nın Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la da görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı görüşmede tarafların şeffaf bir soruşturma yürütülmesinin önemi konusunda anlaştığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamasında Pompeo'yu kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için Riyad'a göndereceğini duyurmuştu.

Kral Selman, telefonda konuştuğu Trump'a "Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması konusunda hiçbir bilgisi olmadığını" söylemişti.

Pompeo'yu Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr karşıladı.

Pompeo'yu Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr karşıladı.

POMPEO YARIN TÜRKİYE'YE GELİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudi Arabistan ziyaretinin ardından yarın Türkiye'ye gelecek. Pompeo'nun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DA RAPOR

ABD medyası da, Suudi Arabistan'ın "Kaşıkçı'nın sorgu sırasında öldüğünü kabul eden bir rapor hazırladığını" iddia ediyor. Raporda operasyonun "Riyad'ın izni olmadan yapıldığı" bilgisinin yer aldığı iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...