Vatikan’da rahipten "eşcinselim" açıklaması

Katolik aleminin ruhani inanç merkezlerinden Vatikan’da görev yapan Teolog Monsenyör Krzysztof Charamsa, eşcinsel bir rahip olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 03.10.2015 - 14:39

rahip.jpg

Charamsa, Vatikan’da aile konuları ve eşcinsellik üzerine Katolik Kilisesi öğretilerinin tartışmaya açılacağı Rahipler Meclisi (Sinod) toplantısı öncesi, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, “Kilise ve benim cemaatimin bilmesini istiyorum ki; eşcinsel bir rahibim. Kendi kimliğimden gurur ve mutluluk duyuyorum. Bunun bedelini ödemeye hazırım ama artık Kilise’nin eşcinsel inananlara karşı gözlerini açmalı ve onları anlamalı. Aşk hayatından perhiz yapmak, insanlık dışı bir şey” ifadesini kullandı.

Vatikan’da 2003 yılından bu yana Dinsel Öğretiler Kongregrasyonu üyesi olmasının yanı sıra Vatikan Uluslararası Teolojik Komisyonu sekreteri olan ve aynı zamanda Papalığa bağlı Gregoryen Üniversitesi'nde teoloji derslerine giren 43 yaşındaki Charamsa, eşcinsel sevginin, aile sevgisi ihtiyacından kaynaklandığını ve bunu da Rahipler Meclisi toplantılarında dile getireceğini belirtti.

"HAYATIMI DEĞİŞTİRMEM GEREKEBİLİR"
Krzysztof Charamsa, bu açıklamasından sonra kilisenin kendisini sözüne sadık kalamayan kişi olarak göreceğini ve belki bütün görevlerinden ayrılması dolayısıyla hayatını değiştirmesi gerekeceğini de dile getirerek, bunu açıklama tercihinin partneriyle birlikte yaşamak istemesinden değil şeffaf olmak ve kiliseyi bu konuda düşündürmeye yönlendirmek istemesinden kaynaklandığını söyledi.

Monsenyör Charamsa, 2005 yılında kendisinin de rahip olduğu dönemde Katolik doktrinine eşcinsellerin rahip olmayacağı kuralının eklendiğini hatırlatarak, bunun kendisi için bir travma olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

"GÖREVİNE DEVAM EDEMEZ"
Bu arada Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, yarın başlayacak Sinod toplantıları öncesinde Charamsa’nın çıkışını sorumsuzluk olarak niteledi ve Polonyalı din adamının üstlendiği görevlerinde devam edemeyeceğini söyledi. 

Charamsa'nın 17 yıldır Vatikan içinde çalışan bir din adamı olduğu da öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...