İlişkili Haberler

Viktor Krasnov isimli Rus vatandaşı hakkında, sosyal medyada bir tartışma sırasında ‘’Tanrı yoktur’’ diye yazdığı için dava açıldı. Krasnov suçlu bulunursa 1 yıla kadar hapis cezası alacak.

Facebook'un Rusya’daki muadili popüler sosyal ağ Vk.com üzerinden 2014’te gerçekleşen tartışmada Krasnov ‘’İncil, Yahudi peri masallarının bir derlemesidir’’ diye yazarak tartışmayı devam ettirdi.

Rusya’nın güney batısındaki Stavropol kentinde doğan ve bu kentte yargılanan Krasnov’un paylaşımları siteden silindi.

Krasnov’un avukatı insan hakları savunucusu Pavel Chikov sosyal ağ Facebook’tan yaptığı açıklamada, Krasnov’un davasının ‘’inananların duygularını incittiği’’ gerekçesiyle açıldığını ve geçtiğimiz Pazartesi günü görülmeye başlandığını belirtti.

38 yaşındaki Viktor Krasnov.
38 yaşındaki Viktor Krasnov.

PUSSY RIOT ÜYELERİ DE HAPİS YATMIŞTI

Benzer şekilde Şubat 2012’de punk müzik grubu Pussy Riot, başkent Moskova’da bulunan Kurtarıcı İsa Katedrali’nde sergiledikleri performanstan sonra göz altına alınmıştı.

Katedraldeki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı performanstan sonra grubun iki üyesi hapse mahkum edilmişti.

Pussy Riot üyeleri bir süre hapis yattıktan sonra Putin tarafından affedilmişti.

Müzik grubu Pussy Riot, Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki gösterilerinden sonra göz altına alınmış ve grubun iki üyesi hapis cezasına çarptırılmıştı.
Müzik grubu Pussy Riot, Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki gösterilerinden sonra göz altına alınmış ve grubun iki üyesi hapis cezasına çarptırılmıştı.

KRASNOV: ATEİSTLERİ KORUYAN YASAYA DA İHTİYAÇ VAR

Rusya’da hükümet karşıtı haber sitesi Grani.ru’nun Salı günü yaptığı açıklamaya göre Krasnov, ‘’sosyal medyaya müdahale etmenin doğru olmadığını ve ateistlerin duygularını korumak için de bir yasaya ihtiyaç olduğunu’’ söyledi.

Rusya’da son yıllarda onlarca internet kullanıcısının çevrimiçi faaliyetleri hakkında soruşturma açıldığı biliniyor.