Rusya'dan dünyaya 'büyükelçi' ayarı

Suriye'nin Hula ilçesinde 108 kişinin katledilmesinin ardından başta ABD ve AB olmak üzere birçok ülke tepki olarak ülkelerindeki Suriye büyükelçi ve diplomatlarını sınır dışı etti. Rusya, elçilerin sınır dışı edilmesinin fayda sağlamayacağını ve ters etki yapacağını açıkladı.

30.05.2012 - 15:03

Rusya'dan dünyaya 'büyükelçi' ayarı

Suriye'de Humus kentine bağlı Hula ilçesinde geçtiğimiz cuma günü çoğu çocuk ve kadın 108 kişinin katledilmesinin ardından dün ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri, katliama tepki göstermek amacıyla Suriyeli büyükelçi ve diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı.

TÜRKİYE İPLERİ BUGÜN KOPARDI
Türkiye, Hollanda ve Bulgaristan da ülkelerindeki Suriye büyükelçi ve diplomatları sınır dışı edeceklerini bugün açıkladı.

Suriye'nin elçilerinin teker teker sınır dışı edilmesine Rusya'dan farklı bir tepki geldi. Rusya, başta AB olmak üzere diğer ülkelerin, Suriyeli diplomatları sınır dışı etmesinin "fayda" sağlamayacağını, 14 aydır süren çatışmaların daha da derinleşmesine neden olacağını iddia etti.

'DİPLOMATİK KANALLAR KESİLİYOR'
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Batının önde gelen ülkelerinin Suriyeli diplomatları sınır dışı etmesinin fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz. Bu gelişme sonrası, hayati önemdeki (diplomatik) kanalların kapanmasına yol açıyor" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...