Rusya'dan K.Kore'ye nükleer ültimatom

Rusya, Kuzey Kore'den uranyum zenginleştirme programını durdurmasını ve BM nükleer gözlemcilerini yeniden kabul etmesini istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 13:51

Rusya'dan K.Kore'ye nükleer ültimatom

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin uranyum zenginleştirme programını ısrarlı bir şekilde uygulamasının ciddi endişeye yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, "Kuzey Koreli partnerlerimize uranyum zenginleştirme dahil tüm nükleer faaliyetleriyle ilgili moratoryum ilan etmesi çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, BM nükleer gözlemcilerinin Kuzey Kore'deki uranyum zenginleştirme tesislerini görmeleri için yeniden davet edilmesi istenerek, tüm nükleer faaliyetlerin durdurulmasının ve denetçilerin davet edilmesinin 6'lı görüşmelerin yeniden başlaması için uygun koşulları oluşturacağına dikkat çekildi.

Kuzey Kore dün yaptığı açıklamada, Yongbyon tesislerinde uranyum zenginleştirme programına devam ettiklerini belirtmişti.

BM DENETÇİLERİ SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ
Güney ve Kuzey Kore'nin yanı sıra ABD, Çin, Japonya ve Rusya'nın yer aldığı Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili görüşmeler 2008 yılında sone ermiş ve Pyongang da 2009 yılında BM denetçilerini sınır dışı etmişti.

Rusya'yı eylül ayında ziyaret eden Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il, 6'lı görüşmelerin herhangi bir koşul öne sürmeden yeniden başlaması gerektiğini söylerken, ABD ve Güney Kore görüşmelerin yeniden başlamasını Kuzey Kore'nin tüm nükleer faaliyetlerine son verme şartına bağlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...