Ankara-Paris hattında soğuk rüzgarların estiği bir dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas sarkozy Ankara’ya geldi. 

İlişkili Haberler


Ancak Sarkozy’nin ziyaretinin iki ülke ilişkilerini yeniden canlandırması şüpheli. Abdullah Gül’ün davetine olumlu cevap vermeyen Sarkozy, Türkiye’ye Fransa Cumhurbaşkanı sıfatıyla değil, G-20 dönem başkanı sıfatıyla geldi. 

Ziyareti ilginç kılan bir başka detay da süresi. Sarkozy sadece 6 saat Türkiye’de kalacak. Ziyaret çerçevesinde yer almamasına rağmen Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Fransa Cumhurbaşkanı, bununla kamuoyunun gönlünü almaya çalışacak.

YİNE TAM ÜYELİĞE KARŞI ÇIKTI
Ancak ziyaret öncesinde yaptığı son açıklama, Anıtkabir ziyeretinin önüne geçecek gibi. Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlayan Sarkozy, doğu ıle batı arasında köprü olan Türkıye'nin, yeri doldurulamayacak bir role sahip olduğunu, bu nedenle, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin tam üyeliğe kadar gitmeksizin, mümkün olduğunca sıkı ilişkiler yürütmesı gerektığıne inandığını belirtti.

Sarkozy, "bunu dile getirerek kimseye hakaret etmiyorum ve hiçbır şekilde ülkenize duyduğum derin hayranlığı sorgulamıyorum" dedı.

ERDOĞAN: BU KONUYU ONA SORACAĞIM
Başbakan Erdoğan ise, atv'de katıldığı bir programda, "Sayın Sarkozy ile daha önce konuştuk. Bu konularda bu şekilde konuşmaması konusunda uyarılarda bulunduk. Bu konuyu kendisine soracağım" dedi.