Rıza Sarraf'ı tutuklatan savcı mesaj yağmuruna tutuldu

ABD'de, Rıza Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı Preet Bharara'ya, Türkiye'den birçok Twitter kullanıcısı mesaj yazdı, savcı da bu mesajlara yanıt verdi.

DHA 23.03.2016 - 06:39 | Son Güncelleme : 23.03.2016 - 06:42

160323-sarrafı-tutuklatan-savsı.jpg

ABD'ye giriş yapmak isterken, Miami Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran'a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları ile çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Rıza Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, binlerce Türk tarafından Twitter'da mesaj yağmuruna tutuldu.

Twitter üzerinden New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara'ya ulaşan Türkler, başsavcıya mesajlar attı.

Twitter'daki izleyici sayısı iki gün içinde binlerce sayıda artan Preet Bharara, kendi resmi hesabından mesajları şu şekilde yanıtladı:

Sarraf'ın, kefaletle serbest kalma talebini mahkeme 4 Nisan'da görüşecek. Bu süre zarfında Sarraf'ın Miami Federal Hapishanesindeki tutukluluğu sürecek.

"Şiş kebabı severim ama yalnızca işimi yaptığım için, bu tür hediyeleri kabul edebileceğimi düşünmüyorum", "Reza Zarrab, yakında Manhattan mahkemesinde Amerikan adaleti ile yüzleşecek", "Amerika'nın İran'a yaptırımlarını delen, kara para aklayan ve bankacılık sahtekarlığı yapan Türk uyruklu kişi tutuklandı"

Sarraf aleyhindeki iddianameyi hazırlayan Bharara, ABD'de diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100'e yakın bankacıyı soruşturarak adını duyurdu. Hindistan asıllı ,48 yasındaki Bharara, 2009'da New York savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York'a getirtmiş ve yargı önüne getirilmelerini sağladı.

Sayfa Yükleniyor...