Senato Guantanamo planını reddetti

ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo üssünü kapatma planları Senato engeline takıldı.

21.05.2009 - 11:12

Senato Guantanamo planını reddetti

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Guantanamo gözetim kampındaki tutsakların başka bir yere nakledilmesine ilişkin planı reddetti.

Senato, Başkan Barack Obama'nın kampın kapatılması için istediği 80 milyon dolarlık kaynağa da onay vermedi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'da yapılan oylamada, kaynak aktarımına karşı çıkan tasarı 90'a karşı 6 oyla kabul edildi.

Cumhuriyetçiler, Guantanamo'yu kapatmanın hata olacağı görüşünde. Demokratlar ise Başkan Obama'nın Guantanamo'yu kapatmasına büyük oranda destek veriyor.

Ancak tutsaklardan bazılarının kendi seçim bölgelerine gönderilmesi ihtimali karşısında tedirgin olmuş durumdalar.

Bazı Kongre üyeleri kendilerine hangi tutsakların nerelere gönderileceği konusunda daha fazla ayrıntı verilmesini istiyor.

Obama, göreve geldikten hemen sonra yaklaşık 240 tutsağın bulunduğu kampın Ocak 2010'a kadar kapatılacağını açıklamıştı.

Beyaz Saray yetkilileri, Kongre'nin muhalefetine rağmen Obama'nın bu sözünü tutmak için çaba harcayacağını söylediler.

Oylamanın ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Obama Amerikan halkının güvenliğini tehlkiye sokacak hiçbir karar almayacak" denildi.

Açıklamada, Obama'nın tutsakların nereye götürüleceğine henüz karar vermediği ve bir komisyonun konuyu değerlendirmekte olduğu belirtildi.

Bu arada, Guantanamo'da tutuklu bulunan bir zanlının yargılanmak için New York'a götürüleceği açıklandı. Böylece ilk kez bir Guantanamo tutsağı sivil yargıya çıkarılmış olacak.

Zanlı Ahmet Gaylani'nin 1998'de Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan konsolosluklarına yönelik saldırılarla ilgili olarak yargılanacağı bildiriliyor. Saldırılarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...