Şimdi de Yunanistan'dan tazminat istiyor

Daha önce Türkiye'den 10 milyar dolar tazminat isteyen Bulgaristan, şimdi de farklı bir nedenle Yunanistan'dan tazminat talep ediyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.01.2010 - 17:50

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Yunanistan hükümetinin tarım politikasını protesto eden Yunanlı çiftçilerin Bulgaristan-Yunanistan sınırındaki tüm gümrük kapılarını abluka altına alması yüzünden Bulgaristan'ın uğradığı zararın karşılanması için Yunanistan'dan 10 milyon Euro tazminat istediğini açıkladı.


Tazminat konusunda Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya mektup yolladığını belirten Borisov, Avrupa Komisyonundan Yunanistan'a sert tepki gösterilmesinin istendiğini bildirdi.

Borisov, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Yunanistan'ın iç sorununun faturasını biz ödemek zorunda değiliz. Daha dün Yunan hükümetine protesto notası yollayarak ortak sınır kapılarının açılmasının sağlanmasını istedik. Ancak protesto eylemleri hala sürüyor. Avrupa Birliği üyelik protokolümüzde AB üyesi ülkeler arasında mal ve hizmetin serbest dolaşımının, en önemli haklardan biri olduğu belirtiliyor. Ancak bu hakkımızı bizle ilgisi olmayan bir protesto eylemi yüzünden kullanamıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor."

Sınır kapılarının abluka altına alınmasının "iyi komşulukla" bağdaşmadığını kaydeden Borisov, Yunanlı çiftçilerinin bununla da kalmayıp Bulgar çiftçileri de kışkırttıklarını ileri sürdü. Borisov, "Yunan çiftçiler TIR'larımızın geçişine izin vermiyor. Bu nasıl iş anlamıyorum. Böyle bir durum Somali'de bile yaşanmıyor" diye konuştu.

Borisov, protesto eylemleri yüzünden Bulgaristan taşımacılık şirketlerinin şimdiye kadar en az 10 milyon avro zarar ettiğini sözlerine ekleyerek, bu miktarı Yunanistan'dan tazminat olarak istediklerini bildirdi.

Daha önce de Bulgaristan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Türkiye'den, 1913 yılından sonra göç eden Bulgarların bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 10 milyar dolar tazminat talep etmişti.

Sayfa Yükleniyor...