Siyahi genci öldüren Zimmerman serbest kaldı

ABD'nin Florida eyaletinde Şubat ayında Trayvon Martin adlı silahsız bir siyahi genci öldüren ve ülkede ırkçılık tartışmalarının körüklenmesine neden olan George Zimmerman, 150 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 23.04.2012 - 09:14

Siyahi genci öldüren Zimmerman serbest kaldı

Cinayetten 45 gün sonra gözaltına alınarak ikinci dereceden cinayetle suçlanan Zimmerman duruşmaya kadar gizli bir yerde kalacak.

Akşam 19.00'dan sabah 06.00'a kadar sokağa çıkması yasak olan Zimmerman'ın pasaportuna el konuldu ve silah sahibi olması da yasaklandı.

Kefaletin yüzde 10'u olan 15 bin dolar karşılığı serbest kalan Zimmerman'ın avukat masrafları için bağış toplamak üzere bir internet sitesi kuruldu.

Savcı, 2005 yılında arkadaşını tutuklamaya çalışan bir polis memuruna saldırdığı için öfke kontrol kurslarına katılmak zorunda kalan ve eski kız arkadaşı tarafından şiddete başvurmakla suçlanan Zimmerman'a 1 milyon dolar kefalet belirlenmesi talebinde bulunmuştu. 

28 yaşındaki Zimmerman, 26 Şubat'ta Orlando kenti yakınlarındaki Sanford kasabasında şüpheli tavırlar sergilediği gerekçesiyle 17 yaşındaki Martin'i vurarak öldürmüştü. Zimmerman, silahsız olduğu belirlenen Martin'in kendisine saldırdığını iddia etmiş ve siyahi genci meşru müdafaa olarak vurduğunu ileri sürmüştü.

Zimmerman'ın Florida'da ruhsatlı tabancası olan kişilere meşru müdafaayı gerekli gördükleri hallerde silah kullanma yetkisi tanıyan yasa çerçevesinde olaydan sonra gözaltına bile alınmaması ve hakkında hiçbir suçlamada bulunulmaması ülke genelinde yoğun protestolara yol açmış, meşru müdafaaya hangi hallerde başvurulabileceği ve ırk ayrımcılığı konularında kamuoyunda geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu.

Tartışmalara ABD Başkanı Barack Obama da müdahil olmuş ve Trayvon'ın anne ve babasının katılımıyla Kongre'de nefret suçları ve ırk ayrımcılığı ile ilgili özel bir oturum düzenlenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...