Soyer: Başsavcı tehdit ediliyor

KKTC Başbakanı Soyer, 1998'de Kıbrıs'taki seçime müdahale edildiği yönünde bilgilerin bulunduğu rapora 3. Ergenekon iddianamesinde yer verilebileceğini belirtti.

10.04.2009 - 16:14

Soyer: Başsavcı tehdit ediliyor

Ergenekon davası sanığı Türk-Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek'in evinden çıkan ve KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Ulusal Birlik Partisi lideri Derviş Eroğlu'nun adının geçtiği raporu, seçime kısa süre kala açıkladığı için eleştirilen KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, bir basın toplantısı düzenledi.

Soyer, raporu açıklamasını "Elime yeni geçti, her türlü riski göze alarak bunu yaptım. Zira söz konusu olan demokrasimizdir. Kim olursa olsun, bir darbeye doğru giden bir müdahaleyi hiçbir demokrat insanın kabullenmesi mümkün değil" diyerek savundu.

Belgenin iki ay önce elde ettiğinde Mecliste araştırma komitesi kurdurmuş olacağını söyleyen Ferdi Sabit Soyer, belgede adı geçen kişilerin de burada ifade vermiş olacağını dile getirdi. Soyer, "Bunun seçimlerle ilişkilendirilmesini anlamam mümkün değil" dedi.

TÜRKİYE'DEN HERHANGİ BİR TALEP GELMEDİ
Ergenekon soruşturmasının 2. iddianamesinin ekinde Kıbrıs'la ilgili bölümleri okuyunca müthiş iddialar bulunduğunu gördüğünü ifade eden KKTC Başbakanı Soyer, KKTC'de Ergenekon soruşturması açılması için Türkiye'deki herhangi kurumdan bir talep gelmediğini belirtti.

Soyer, belgedeki iddiaların Kıbrıs Türk halkını ilgilendirdiğini, bunların KKTC'nin resmi makamları tarafından inceleneceğini vurguladı.

Başsavcının gerek gördüğü takdirde Türkiye'den ek belge isteyebileceğini anlatan Soyer, seçim sonrası araştırma komisyonu kurulması için önerge vereceğini açıkladı.

BOMBALAR PATLAMIŞTI
O dönemlerde, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve daha sonraki Başbakan Mehmet Ali Talat'ın evlerinin önünde bombalar patladığını, bunların halkın vicdanını rahatsız ettiğini anlatan Soyer şunları söyledi:

"Bu belgelerde bununla ilgili çok önemli hadiselerin işaretleri veriliyorsa, bu konuda susmak, demokrat olmamak demektir. Bu konuda meseleyi herhangi bir şekilde ellememek, Kıbrıs Türk halkının demokrasine ve geleceğine dönük olarak işlenen cinayetlere ortak olmak demektir. Ben buna inanıyorum. Bunun için, riski ne olursa olsun bu konuyu gündeme getirmeye karar verdim. Bu süreç, Kıbrıs Türk halkının demokrasisini güçlendirecek en temel süreçtir."

NE KIBRIS ESKİ KIBRIS, NE DE TÜRKİYE
Soruları da yanıtlayan Soyer, başvuruyu yapmadan önce Başsavcı ile görüşmediğini belirterek, ona herhangi bir müdahalede bulunmadığını ve bulunmayacağını ifade etti. Soyer, Başsavcı'nın resmen tehdit edildiğini de açıkladı.

Soyer, 19 Nisan seçimlerine de müdahale olasılığının olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık, demokratikleşmenin Türkiye ve Kıbrıs'ta en üst noktada bulunduğunu belirterek, "Ne Kıbrıs eski Kıbrıs'tır, ne Türkiye eski Türkiye'dir" ifadesini kullandı.

DENKTAŞ'A YÖNELİK SUÇLAMA YOK
Soyer, başvurusunda Rauf Denktaş'la ilgili düzeltme yapıp yapmayacağıyla ilgili bir soru üzerine, Denktaş'a yönelik suçlama bulunmadığını ve eski cumhurbaşkanının bunu kendisine suçlama gibi aldığını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...