'Stratejik bir utanç'

ABD Başkanı Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı olan Susan Rice, BM'deki son basın toplantısında Suriye sonusunda Rusya ve Çin'e ağır eleştirilerde bulundu. Rice, "Tarih, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusundaki eylemsizliğini ahlaki ve stratejik bir utanç olarak yargılayacak" dedi.

26.06.2013 - 09:55

'Stratejik bir utanç'

ABD Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'a Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı Susan Rice, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi olarak düzenlediği son basın toplantısında Suriye konusuna değindi.

Susan Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın üzerindeki siyasi baskıyı artırmak için BM Güvenlik Konseyi'ne gelen üç yasa tasarısının Rusya ve Çin tarafından veto edildiğini hatırlattı.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki en büyük başarısızlığın Suriye konusunda harekete geçilememesi olduğunu dile getiren Rice, "Tarih, Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusundaki eylemsizliğini ahlaki ve stratejik bir utanç olarak yargılayacak" dedi.

'BM'NİN ÜZERİNDE LEKE OLARAK KALACAK'
Suriye'deki iç savaşa sessiz kalmanın BM'nin üzerinde bir "leke" olarak kalacağını ileri süren Susan Rice, "Suriye konusunda eylemsizliğin nedeninin ABD ve yakın müttefiklerimiz olmadığını bilmeme rağmen bu konuda hep pişmanlık duyacağım" şeklinde konuştu.

Obama'nın yeni ulusal güvenlik danışmanı Rice, Rusya ve Çin'le birlikte BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore ve İran'ın nükleer programlarına karşı önemli çalışmalar yaptıklarını da vurguladı.

'İSRAİL İLE OMUZ OMUZA DURDUK'
ABD olarak İsrail'e verdikleri desteği de vurgulayan Rice, "BM sistemi içinde İsrail'e karşı dengesiz ve yanlı eylemlerin karşısında olduk. Bu eylemler, BM'de ne kadar popüler olursa olsun prensip olarak İsrail ile omuz omuza durduk" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...