Strauss-Kahn'a tecavüz yüzleştirmesi

IMF'nin eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile onu kendisine tecavüze yeltenmekle suçlayan bir Fransız yazar, polisin yürüttüğü soruşturma kapsamında yüzleştirildi.

29.09.2011 - 14:58

Strauss-Kahn'a tecavüz yüzleştirmesi

Eski IMF Başkanı Strauss-Kahn'ın başı yine tecavüz suçlamasıyla dertte. Daha önce bir otel görevlisine tecavüz ettiği gerekçesiyle yargılanıp serbest bırakılan Strauss-Kahn, şimdi de Fransız yazar Tristane Banon'a tecavüz etmekle suçlanıyor.

Strauss-Kahn'ın polise verdiği ifadede, Banon'a yaklaşma girişiminde bulunduğunu kabul ettiği, ancak şiddet kullandığını reddettiği bildiriliyor.

2002 yılında Strauss-Kahn ile mülakat yapmak üzere Paris'teki dairesine gittiği sırada saldırıya uğradığını öne süren yazar aleyhinde iftira davası da açıldı.

DAVA AÇILABİLİR
Davayı yürüten savcılar, Fransız yazar Tristane Banon'un şikayetini suç duyurusu olarak kabul edip etmemeye polis soruşturmasının sonuçları doğrultusunda karar verecek.

Bu gibi yüzleştirmelere, iki kişi aynı konuda bağdaştırılamayan ifadeler verdiğinde başvuruluyor.

Strauss-Kahn bir kaç saat kaldığı karakoldan bir açıklama yapmadan ayrıldı. Bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğine, yargıya sevkedilecek bir mesele olup olmadığına mahkeme nezdinde karar verilecek.

İddialar tecavüz girişimi şeklinde yorumlanırsa, Fransız siyasetçi hakkında dava açılabilir. Ciddi olmayan bir cinsel taciz vakası olduğuna karar verilmesi halinde ise zaman aşımından suçlamalar yine rafa kaldırılacak. Bir diğer olasılık ise soruşturmayı derinleştirmek için bir sorgu yargıcı atanması olabilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE EN GÜÇLÜ İSİMDİ
Strauss-Kahn bu skandalın patlak vermesine dek, muhalefetteki Sosyalistlerin cumhurbaşkanlığı seçiminde adayı olmak için en güçlü isim olarak görülüyordu. Ancak olaylar ardından gelecek yılki Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını ilan etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...