Sudan'da 1 milyon kişiyi bekleyen tehlike

Sudan'daki yabancı yardım kuruluşlarının sınırdışı edilmesi ile bir milyondan fazla kişinin Mayıs'tan itibaren aç kalacağı bildirildi.

Anadolu Ajansı 25.03.2009 - 12:04

BM, Sudan'daki yabancı yardım kuruluşlarının sınırdışı edilmesinin yarattığı boşluk doldurulmadığı takdirde, sorunlu Darfur bölgesindeki bir milyondan fazla kişinin Mayıs'tan itibaren aç kalacağını bildirdi.

BM ve Sudan ortak değerlendirme heyetinin, yardım kuruluşlarının sınırdışı edilmesinden sonra Darfur'da 11-19 Martta yaptığı incelemeden sonra, bölgede gıda yardımına bağlı yaklaşık 1,1 milyon kişinin bulunduğu ve yardım boşluğu giderilmediği takdirde bu insanların Mayıs'tan itibaren erzak alamayacağını kaydetti.

Heyet, bir ay içinde yardım parasının da biteceğini; 850 bin kişilik içme suyunu getirmek için gerekli yakıtın tükeneceğini ve 600 binden fazla kişinin yağmur sezonu gelmeden önce barınak kurmaları için gerekli malzemeyi alamayacağını da belirtti.

Sudan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama kararı çıkartmasından sonra, bu ay içinde 13 yabancı yardım kuruluşunu sınırdışı etmiş; 3 yerel yardım kuruluşunu da kapatmıştı.

BİR KAMP ATEŞE VERİLDİ
Öte yandan bugün Darfur bölgesinin batısında, yerlerinden olmuş kişilerin kaldığı bir kampın ateşe verildiği bildirildi.

Batı Darfur'daki yerel yetkililer, Abuzar kampının kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından bu sabaha karşı ateşe verildiğini, 600 barınağın kül olduğu yangında 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

BM yetkilileri de, Sudan'da 2003'te başlayan iç savaştan kaçan 12 bin kadar kişinin sığındığı kamptaki hasarı tespit etmeye çalıştıklarını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...