Suriye’deki insani dramın ne kadar derinleştiğini bir kez daha gözler önüne seren o an!

Yer, Şam yakınlarında bulunan ve Filistinli mültecilerin kaldığı Yermuk Kampı.

Birleşmiş Milletler'in paylaştığı fotoğrafta, gıda yardımı almak için sıraya giren Filistinli mülteciler görünüyor.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin de haberleştirdiği fotoğrafta, savaş nedeniyle binaların büyük hasar gördüğü kamptaki insanların fazlalığı ve kuyruğun nerede bittiğinin görünmemesi dikkat çekiyor.

Savaş öncesi 160 bin Filistinlinin yaşadığı kampta, binlerce Filistinlinin evlerini terk etmesi sonucu, şu an 18 bin civarında mülteci hayatta kalmaya çalışıyor.

YARDIM DAĞITILDI
Bu arada Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA), Yermuk'ta 500 koli insani yardım dağıttığı bildirildi.

Yermuk bölgesindeki yerel aktivistlerden Rami el Sayed, UNRWA'nın rejim güçlerinin kuşatması altındaki Yermuk bölgesinde doğrudan 500 koli insani yardım ve birkaç ton un dağıttığını söyledi.

UNRWA'nın ilk kez yardımları kendi yetkilileri gözetiminde doğrudan Yermuk bölgesinin içerisine ulaştırdığını ifade eden Sayed, "UNRWA ve Suriye Kızılayı daha önce yardımları Yermuk bölgesinin girişinde halka dağıtıyordu. Çoğu kişi tutuklanma korkusuyla yardım alamıyordu" dedi.

Bölgeye yapılan yardımların yetersiz olduğunu vurgulayan Sayed, "İnsanlar yardımdan ziyade bölgedeki kuşatmanın kaldırılmasını istiyor. Bölgede altıyapı çökmüş durumda. Yermuk'ta bir yıldır elektrik kesik. Un olmadığı için fırınlar kapalı. Tıbbi malzeme olmadığı için hastaneler sağlık hizmeti veremiyor" diye konuştu.

Sayed, rejimin, yardım kuruluşları haricinde bölgeye temel gıda ile tıbbi malzeme girişine izin vermediğini kaydetti.