Suudi Arabistan'dan Yemen'e operasyon

Suudi Arabistan, Yemen'de askeri operasyon başlattı. Operasyona 10 ülke katılıyor. Mısır, Sudan ve Pakistan kara operasyonuna katılmak için bekliyor. Operasyonlarda 25 sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Başkent Sana'da okullar tatil edildi. İran, Yemen'e askeri operasyonun derhal durdurulmasını talep etti.

yemen-suudi-uçak260315

Yemen'de Suudi Arabistan'ın öncülüğünde 10 Arap ülkesinin katılımıyla düzenlenen hava operasyonunda Husi Ensarullah Hareketine ve devrik lider Ali Abdullah Salih'e bağlı askeri üslere ''gece baskını'' düzenlendi.

Operasyonda isabet alan bazı sivil yerleşim yerlerinde 25 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

HUSİLER'DEN UÇAKSAVARLA KARŞILIK

Operasyonlar sabah saatlerine kadar devam ederken, Husiler uçaksavar atışları ile karşılık vermeye çalıştı.

Sana semalarında savaş uçakları sesleri duyulurken, Husilerin yoğun uçaksavar atışları Sana halkına korku yaşatıyor.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte operasyon sonlanırken okulların tatil edildiği ve halkın işyerlerine gitmek için gelişmeleri beklediği gözlendi.

İRAN: ASKERİ OPERASYONLARI DURDURUN

Husileri desteklediği iddia edilen İran ise, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e düzenlenen hava operasyonunu kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin Yemen'e yaptıkları askeri operasyon kınandı.

Tahran askeri operasyonun derhal durdurulması gerektiğini de duyurdu. İran, Şii Husilere maddi yardım ve askeri eğitim iddialarını reddediyor.

SUUDİ ELÇİ WASHINGTON'DAN DUYURDU

Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adel El Cubeir, Yemen'de askeri operasyonun başlatıldığını duyurdu. 

Operasyonun amacının Yemen'deki meşru hükümeti korumak olduğunu ifade eden Suudi Arabistan Büyükelçisi, Yemen hükümetinin isteği üzerine ülkeyi radikallerden kurtarmaya çalıştıklarını belirtti.

KÖRFEZ ÜLKELERİ KATILIYOR 

Askeri operasyona aralarında Körfez ülkelerinin de bulunduğu 10 devletin katıldığını da kaydeden Büyükelçi, "Yemen'in düşmesi bizim için bir seçenek değil" dedi.

Büyükelçi, meşru hükümetin Aden'de işbaşında olduğunu da vurguladı. ABD ile iletişim halinde olunduğunu söyleyen Büyükelçi, operasyonun sadece bir bölge ya da bir kentte sınırlı olmadığını da kaydetti. 

Operasyonlarda evleri isabet alan siviller eşyalarını enkazın altından kurmaya çalışıyor. 
Operasyonlarda evleri isabet alan siviller eşyalarını enkazın altından kurmaya çalışıyor. 

Büyükelçinin açıklamalarının ardından savaş uçaklarının başkent Sana'daki havaalanını bombaladığı belirtildi.

McCAIN'DEN SUUDİLERE DESTEK

ABD'de Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham Yemen'de, Suudi Arabistan ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) önderliğinde Husilere karşı başlatılan operasyonlara destek verdi.

Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen isimlerinden Arizona Senatörü John McCain ile Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, yaptıkları ortak açıklamada, "Suudi Arabistan ve Arap ortaklarımız iç savaşa dönüşen Yemen'de düzeni yeniden sağlamaya dönük çabalarında bizim desteğimizi hak ediyor" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki operasyonda birçok bölge bombalandı.  
Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki operasyonda birçok bölge bombalandı.  

MISIR VE PAKİSTAN ASKER GÖNDERECEK

Suudi Arabistan, Yemen sınırına 150 bin asker yığınağı yaparken, Yemen operasyonuna 150 savaş uçağıyla katılıyor. Körfez ülkeleri dışında Ürdün, Fas, Mısır, Pakistan ve Sudan'ın da Yemen'de kara operasyonlarına katılmaya hazırlandıkları belirtildi. 

MISIR SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERDİ 

Mısır dört savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan geçerek Aden Körfezi'ne doğru yola çıktığını duyurdu. Sudan savunma bakanı, Yemen'deki kara harekatına katılacağını açıkladı.

PAKİSTAN TALEBİ İNCELİYOR 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tasnim Aslam da, Suudi Arabistan'ın kara harekatını "siz de katılın" talebini incelediklerini söyledi

UMMAN OPERASYONA KATILMADI

Körfez ülkeleri içerisinde sayılan Umman ise operasyonda yer almadı.

OPERSAYON ADIM ADIM GELDİ 

Müdahale ocak ayında başkent Sana'yı ele geçiren Şii Husi milislerin, Devlet Başkanı Mansur Hadi'nin bulunduğu Aden kentine yaklaşmasının ardından geldi. 

Husi milisler, Suudi Arabistan'ın müdahalesinin bölgede daha büyük bir savaşa neden olacağını belirtiyor. 

İran'ın destek verdiği Husi milislerinin Yemen'deki ilerleyişi bölgedeki Arap ülkelerini alarma geçirmişti. 

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, önceki gün BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak, Husiler'in ilerlemesini durdurmak için "gönüllü ülkelerin" askeri müdahalesine izin veren bir BMGK kararı almasını talep etmişti.

Sayfa Yükleniyor...