Merkel AB'nin "asi çocuğu" Çipras'ı Berlin'e davet etti

Euro Bölgesi'nin dayattığı kurtarma paketini kabul etmeyen Yunanistan ile Avrupa Birliği arasındaki gerginlik devam ediyor. Yunanistan'ın borç krizine çözüm bulmak için Merkel, AB'nin "asi çocuğu" Çipras'ı önümüzdeki hafta Berlin'e davet etti. Atina IMF'ye olan borcunun 588 euroluk taksidini ödedi.

Haberler 17.03.2015 - 12:09

Merkel AB'nin "asi çocuğu" Çipras'ı Berlin'e davet etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ofisinden yapılan açıklamada, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 23 Mart'ta Berlin'e davet edildiği belirtildi. Açıklamada, Merkel'in dün telefonla Çipras'ı arayarak davet ettiği ifade edildi.

Merkel'in Çipras'ı Berlin'e davetine rağmen Almanya ile Yunanistan arasındaki gerilim de gittikçe tırmanıyor. Alman basını, 2013'teki bir konuşmasından dolayı Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'e yüklenirken, Atina'da Berlin'den İkinci Savaşı döneminde Nazilerin yaptığı katliamdan dolayı savaş tazminatı istiyor.

Merkel-Çipras görüşmesinde Yunanistan'ın talep ettiği savaş tazminatının gündeme gelip gelmeyeceği bilinmiyor. 
Merkel-Çipras görüşmesinde Yunanistan'ın talep ettiği savaş tazminatının gündeme gelip gelmeyeceği bilinmiyor. 

ALMAN MALİYE BAKANI'NDAN SERT SÖZLER

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de, dün yaptığı bir konuşmada Atina'yı kastederek, "Bütün güveni bir kez daha yok ettiler" dedi. Yunanistan'ın borç krizini nasıl çözeceğiyle ilgili en ufak fikrinin olmadığını ifade eden Schaeuble, "Uluslararası kurumlardaki arkadaşlarımdan tek biri bile, bu işin nasıl sonuçlanacağını bilmiyor" şeklinde konuştu.

ALMANYA SAVAŞ TAZMİNATINI TARTIŞIYOR

Yunanistan'ın Nazi işgali dolayısıyla savaş tazminatı istemesi de Alman siyasetçiler arasında ilk kez ciddi şekilde karşılık buldu. Merkel'in koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Temel Değerler Komisyonu Başkanı Gesine Schwan, "Siyasi açıdan benim bu konudaki görüşüm çok açık. Kurbanlar ve onların yakınlarına tazminat vermek zorundayız" dedi.

Yeşiller Partisi Grup Başkanı Anton Hofreiter de, "Almanya Yunanistan'ın taleplerini halının altına süpürmemeli. Ne ahlaki açıdan ne de hukuk açısından bu konu kesinlikle kapanmamıştır. Alman hükümeti, Nazilerin Yunanistan'daki cinayetleriyle ilgili maddi bir çözüm ortaya koymalı" şeklinde konuştu.

Yunan Maliye Bakanı Varufakis, 2013 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle Almanya'da sert eleştirilere maruz kaldı. 
Yunan Maliye Bakanı Varufakis, 2013 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle Almanya'da sert eleştirilere maruz kaldı. 

YUNANİSTAN 588 MİLYON EURO DAHA ÖDEDİ

Yunanistan ise dün Uluslararası Para Fonu IMF'ye borcunun 588 milyon euroluk taksidini ödedi. Yunanistan 650 milyon euroluk IMF borcunun iki dilimini bu ay içinde ödedi.

20 Mart'ta borcun 336 milyon euroluk diliminin de ödenmesi gerekiyor. IMF ödemelerinin yan sıra Yunanistan yakın bir tarihte vadesi dolan 1 milyar 600 milyon euro tutarındaki tahvillerin ödemesini de yapmak zorunda.

Sayfa Yükleniyor...