Tarafsızlığın da bir sınırı olmalı

Cenevre'de başlayan BM Irkçılıkla Mücadele Konferansına tepkili olan İsrail, İsviçre'deki büyükelçisi İlan Elgar'ı ülkeye çağırdı.

Anadolu Ajansı 20.04.2009 - 16:13

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cenevre'de başlayan BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'na (Durban II) tepki göstererek, çalışmayı "ırkçı bir toplantı" olarak değerlendirdi.


Peres, "İsrail'de ve dünyada soykırım kurbanlarının anılacağı bir günün arefesinde Cenevre'de 'ırkçı' bir konferansın çalışmalara başlamasının ve asıl konuşmacısının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad olmasının kendisini çok yaralayıp utandırdığını" belirtti, "İsviçre'nin tarafsızlığının da bir sınırı olmalı" dedi.

İsrail tepki olarak, İsviçre'deki büyükelçisini de istişareler için ülkeye çağırdı.

Peres, konferans nedeniyle yaptığı açıklamada, konferansın "Esas konuşmacısı kim? Mahmut Ahmedinejad. İsrail'in haritadan silinmesini isteyen bir adam. Soykırımı inkar eden bir adam" deyip, "İsviçre'nin tarafsızlığının da herhalde bir sınırı olmalı" diye konuştu.

Peres açıklamasında şöyle dedi:

"Bu, bugün mü yapılmalıydı? Konuşmacı bu adam mı olmalıydı? Geleceğin resmi bu mu? İran hakkında fazla konuşmak istemiyorum ama, İran'da insanlar kimbilir hangi sebepten idam edilmekte. Bir nefret, bir kan, bir terör merkezi. Bu utanca katılmama kararı alan ve ırkçı olmayan, terör olmayan, idam olmayan bir dünya için umutlarını korumak isteyen ABD ve öteki 6 ülkeye çok müteşekkirim. Demem o ki, bugün bizim için bir konferans yok. Ama yukarıda Allah var ve bugün biz O'na dua edeceğiz."

İSVİÇRE'DEKİ BÜYÜKELÇİ ÇAĞRILDI
Öte yandan, Durban II konferansının çalışmalarına başlaması ve İsviçre Konfederasyonu Devlet Başkanı Hans-Rudolf Metz'in İran Cumnhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'la görüşmesine tepki olarak, İsrail İsviçre'deki büyükelçisi İlan Elgar'ı, istişareler için ülkeye çağırdı.

Kararın, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyanu ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Avcigdor Lieberman tarafından ortaklaşa alındığı bildirildi.

İsrail Başbakanlığı, "Demokratik bir ülkenin cumhurbaşkanının, İran cumhurbaşkanı gibi İsrail'i haritadan silme niyetini açıkça ilan eden bir soykırım inkarcısıyla bir araya gelmesi, İsviçre'nin temsil ettiği değerlere, yani bugün Birleşmiş Milletlerce Cenevre'de düzenlenen Irkçılık Karşıtı Konferansta sergilenmesi gereken değerlerle örtüşmüyor" açıklamasını yaptı. Açıklamada "olayın vahameti, buluşmanın 6 milyon Yahudi kurbanı anacağımız Soykırımı Anma Günü arefesine rastlaması nedeniyle daha da artıyor" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...