İtalya, tarihi Roma İmparatorluğu'na dayanan senatoya dokundu

İtalya'da, ülkeyi hızlı bir reform sürecine sokma sözüyle geçen yılın şubat ayında iktidara gelen Matteo Renzi hükümeti, bir reforma daha imza attı. Altında, kabinenin kadın bakanı Maria Elena Boschi imzası taşıyan reform paketi, geçmişi Roma İmparatorluğu'na dayanan senatonun yetkilerini törpülüyor.

ntv.com.tr 14.10.2015 - 12:03

İtalya, tarihi Roma İmparatorluğu'na dayanan senatoya dokundu
Başbakan Renzi'nin yeni reformunun altında, Bakanı Maria Elena Boschi'nin imzası var

Senato reformu, ülkede geçen mayıs başında kabul edilen ve kamuoyunda "Italicum" adı verilen koalisyon hükümetlerinin kurulmasını güçleştiren seçim yasasını tamamlayıcı nitelik taşıyor.

İtalya'da Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümetinin hazırladığı ve parlamento onayına sunduğu Cumhuriyet Senatosu'nun yasama yetkilerini törpüleyen reform, Senato'nun kendisinden onay aldı.

Renzi, uzun süredir parlamentodan geçirmek için gerek kendi partisi içinde gerek muhalefetle yaptığı mücadeleleri dün akşam nihayete erdirerek İtalya'da yasama sürecini tek kanatlı parlamento sistemine döndürecek senato reformunu Senato'dan geçirmeyi başardı.

İtalyan basınında, Senato'nun kendi sonunu kabul ettiği yorumlarına da yol açan reform paketi, 16'ya karşı 179 oyla Senato Genel Kurulu'nda kabul edildi. Oylama sırasında muhalefet partileri, bulundukları sıraları terk ederek reform paketine tepkilerini gösterdi.

ROMA İMPARATORLUĞU'NDAN KALMA

Senatörler böylece, geçmişi Roma İmparatorluğu'na dayanan, son 70 yıldır çift kanatlı parlamenter sistemle yönetilen İtalya'nın en üst düzey yasama organı olan Cumhuriyet Senatosu'nun yetkilerini önemli ölçüde törpüleyen reformu kabul etmiş oldu.

Başbakan Renzi, oylamanın ardından Twitter'daki hesabında, "Daha sade, daha güçlü İtalya hayalini sürdürenlere teşekkürler" diye yazdı.

Maria Elena Boschi
Maria Elena Boschi

REFORMUN MİMARI

Reformun mimarı Anayasal Reform ve Parlamento ile İlişkiler Bakanı Maria Elena Boschi de Twitter'da paylaştığı mesajda, "Bizim için, özellikle de İtalya için çok güzel bir gün. Bize inananlara teşekkürler" ifadesini kullandı.

HEMEN YÜRÜRLÜĞE GİREMİYOR

Senato reformunun yürürlüğe girmesi ise uzun süre alacak. Buna göre, üzerinde bazı değişiklikler yapılan reform, Senato Genel Kurulu'ndan kabul edildiği haliyle tekrar parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne gidecek. Meclisten de değişikliğe uğramadan onaylanması halinde yeni yasa için halk oylaması süreci başlayacak.

Yeni senato reformu, bir anayasa değişikliği olduğu için referanduma tabi tutulacak. Reformun Temsilciler Meclisi'nden geçmesini takiben Ekim 2016'da İtalyan halkının onayına sunulması planlanıyor.

SENATO REFORMUNUN ÖNGÖRDÜKLERİ

- Mevcut yapıda 315 seçilmiş üye ile 5 hayat boyu senatörü olan Cumhuriyet Senatosu'nun yeni yapısında 100 üyesi olacak.

Başbakan Renzi'nin önündeki yeni sınav, eşcinsel çiftlere medeni birliktelik hakkının tanınmasını sağlamak için koalisyon ortağı ve ile bu konudaki muhalifleri ikna etmek olacak.

- 100 üyenin 74'ünü 20 bölgesel yönetimden gelen bölge meclis üyeleri oluşturacak.

- 20 bölgesel yönetimin Senato'ya kaç üye vereceği bölgelerin nüfus yoğunluğuna göre belli olacak.

- Bölgesel meclis üyeliklerine seçilen siyasilerden hangilerinin Senato üyesi olacağına ise yine seçmenler, seçim sırasında karar verecek.

- 100 üyeden geriye kalan 21'ini ülke genelindeki büyükşehirlerin belediye başkanları, 5'ini de hayat boyu senatörler oluşturacak.

- Yasama sürecini sadeleştirme ve hızlandırma amacı taşıyan senato reform paketi, hükümetler için yapılacak güven oylamalarında da Temsilciler Meclisi'ni tek yetkili merci kılıyor.

- Tartışmalı yasalar, yeni Senato'nun üçte biri isterse Senato tarafından incelenebilecek ancak bir tasarının yasalaşması kesinlikle Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilmesine bağlı olacak.

Sayfa Yükleniyor...