The Economist'ten Erdoğan'a eleştiri

İngiliz ekonomi dergisi The Economist, bugün piyasaya çıkan sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin irdelendiği bir analize yer verdi. Analizde, Erdoğan'ın "cumhurbaşkanı olmaya fazla odaklandığı" görüşü savunuldu.

31.08.2012 - 13:17

The Economist'ten Erdoğan'a eleştiri

“Erdoğan’ın ters tepen hırsı” başlığıyla yayımlanan analizde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı olmaya fazla odaklandığı’ ve ‘giderek daha çok otoriterleştiği’ belirtildi.

The Economist dergisi, Erdoğan için “Türkiye’nin Atatürk’ün ölümünden sonraki en etkileyici lideri” yorumun yaparken Erdoğan’ın liderliği döneminde Türkiye’nin ekonomik durgunluk ve siyasi tıkanıklıktan çıktığını, bölge için de ‘esin kaynağı’ olduğunu ifade etti.

Ekonomik büyüme yavaşlasa da Türkiye’nin diğer Akdeniz ülkeleri gibi krize sürüklenmediği vurgulanırken kadın hakları ile Kürt haklarında da gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekildi.

Dergi, Erdoğan’ın 2011 seçimlerinde üçüncü defa seçilmesinin şaşırtıcı olmadığını belirtse de son döneminde, ‘kanser olduğu iddiaları, Gülen cemaati ile anlaşmazlıklar, tırmanan Kürt sorunu ve Suriye’deki savaş’ nedeniyle zorlandığını yazdı.

Erdoğan için “Giderek daha çok otoriterleşti” ifadesini kullanan dergiye göre bu, "Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminin sona ereceği 2014 yılında cumhurbaşkanı seçilme hırsından kaynaklanıyor olabilir" görüşü savunuldu.

ANAYASA SÜRECİ TIKANDI
Yeni anayasa oluşturma sürecinin de tıkandığı ifade edilen analiz şöyle devam ediyor:

“Erdoğan’ın hırsının, yeni demokratik anayasa oluşturma sürecini baltaladığı söyleniyor. Meclis komitesinin anayasa taslağı hazırlaması gerekiyordu ancak bu başarısız oluyor gibi görünüyor.”

“Birçokları, Erdoğan’ın başbakanlıktan sonra cumhurbaşkanı olabilmek için AK Parti tarafından cumhurbaşkanlığı konumunun gücünü arttıracak bir proje hazırlanmasını istediğinden şüpheleniyor. Meclis'te üçte iki çoğunluğa sahip olamadığı için yeni bir anayasanın referandumdan geçmesi gerekiyor.”

Erdoğan döneminde PKK ile gizli görüşmeler yapıldığının ortaya çıktığı hatırlatılırken, Erdoğan’ın daha sonra güç kullanmaya yöneldiği ve binlerce Kürt eylemcinin tutuklandığı belirtildi.

'BAĞ GİDEREK ZAYIFLIYOR'
Yazıda, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da “Türkler ve Kürtler arasındaki bağ giderek zayıflıyor” sözlerine yer verildi.

'GAZETECİLER, ÖĞRENCİLER CEZAEVİNDE'
Medya ve hükümet ilişkisine de değinen haftalık The Economist dergisi, medya patronlarının hükümetle ilişkilerini kaybetmek korkusuyla muhalif gazetecilerin işine son verdiğini vurguladı.

Çoğu PKK üyesi olmakla suçlanan Kürtlerden oluşan en az 80 gazetecinin cezaevinde olduğu belirtildi. Dergi, yine aynı suçlamayla binlerce öğrencinin de demir parmaklıklar ardında olduğuna dikkat çekti.

'İSLAMCI KÖKLERİNE DÖNÜŞ'
Dergiye göre laik kesim de Erdoğan’ı "İslamcı köklerine dönmekle suçluyor. Bu suçlamaların kaynağında, kürtajı yasaklama önerisi, imam hatip ortaokullarının yeniden açılması, öğretim müfredatına Kurân ve Arapça derslerinin konulması yer alıyor."

Yazıda, Erdoğan’ın ‘din odaklı milliyetçiliğinin aşırı sağcı ve muhafazakâr seçmenleri’ çekme amacında olduğu yorumu da yapıldı.

'SURİYE KUMARI SORGULANIYOR'
Türkiye’nin Suriyeli muhaliflere desteğinin eleştirildiği belirtilen analizde birçok generalin cezaevinde olduğu hatırlatılırken ‘ordunun sessiz kaldığı, Erdoğan’ın destekçilerinin bile Suriye kumarını sorgulamaya başladığı’ savunuldu.

'ÖNCELİĞİ EVİNE DÜZENE SOKMAK OLMALI'
İngiliz The Economist dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili analizini şu sözlerle noktaladı:

“Son anketlere göre Türklerin yalnızca yüzde 17’si Avrupa Birliği üyesi olabileceklerine inanıyor. Birçokları ülkelerinin bölgesel bir savaşa saplanmasından korkuyor. Erdoğan, kamuoyunun havasını koklamakta ustadır, fakat popülaritesi giderek azalıyor. Önceliğinin, cumhurbaşkanı olma hırsından çok, tüm Türk vatandaşlarını destekleyecek bir anayasa ile evini düzene sokmak olmalıdır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...