Trump, baş stratejisti Bannon'ın işine son verdi

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon'un görevine son verildiği yönündeki iddiaları onaylayarak, "Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John Kelly ve Steve Bannon karşılıklı olarak bugün Bannon'un görevindeki son günü olduğu hususunda anlaştı" dedi.

Anadolu Ajansı 19.08.2017 - 01:39

Trump, baş stratejisti Bannon'ın işine son verdi

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, basına yaptığı açıklamada, Bannon'a Beyaz Saray'da yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Basın Sözcüsü Sanders, "Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü John Kelly ve Steve Bannon karşılıklı olarak bugün Bannon'un görevindeki son günü olduğu hususunda anlaştı" ifadesini kullandı. 

Trump'ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasında önemli rol oynayan Bannon, ismi Trump'ın kabinesinde açıklandığından bu yana ABD ana akım medyasının hedefi haline gelmişti.

Trump, Salı günü New York'ta kendisine yöneltilen Bannon'un Beyaz Saray'daki geleceğine ilişkin soru üzerine, Bannon'u "arkadaş" olarak nitelemiş ve "Bannon hakkında ne olacağını göreceğiz" demişti.

STEVE BANNON KİMDİR?

Trump ile çalışmaya başlamadan önce ABD’de beyaz Amerikalıların çıkarlarını savunan, alternatif sağın önde gelen yayınlarından biri kabul edilen Breitbart News'ün başında olan Bannon, Trump'ın sağ kolu olarak biliniyordu.

İrlandalı işçi bir ailenin çocuğu olarak 1953'te Virginia'da doğan Bannon, 1970'lerin sonlarından itibaren 7 yıl süreyle ABD Donanması'nda USS Paul F. Foster destroyerinde subay olarak görev yaptı.

Harvard Business School’da eğitim gören Bannon, uzun yıllar Goldman Sachs’ta çalıştı.

Bannon, 1990’da bir iş arkadaşıyla özel bir girişim olan Bannon&Co.'yu kurdu.

Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı adayı sağcı Sarah Palin’in 2008'deki seçim kampanyasında yer alan Bannon, böylece siyaset sahnesinde görünmeye başladı. Bannon, Palin başta olmak üzere diğer sağ kanat siyasilerle ilgili filmler yaptı.

Bannon, 17 Ağustos 2016'da, başkanlık yarışında Trump'ın kampanyasının müdürlüğünü üstlendi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetime geldiğinden beri Bannon, Beyaz Saray'da yeni oluşturulan bir pozisyon olan Beyaz Saray Baş Stratejisti olarak görev yapıyordu.

Bannon, 28 Ocak- 5 Nisan tarihlerinde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Prensipleri Komitesinde bulundu.

MİLYARDER YATIRIMCI, TRUMP'IN DANIŞMANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

 Milyarder Wall Street yatırımcısı Carl Icahn, ABD Başkanı Donald Trump'a danışmanlık yapmayı bıraktı.

Beyaz Saray'a finansal regülasyonlar konusunda danışmanlık yapan Icahn, Trump'a yazdığı istifa mektubunu kişisel web sitesinden yayınladı.

Icahn, mektubunda danışmanlık görevinden ayrılma kararını, pozisyonuna yönelik partizan tartışmalar nedeniyle aldığını ifade etti. Buna karşın, açıklamanın zamanlaması, Icahn'ın 7 ayda önce yapılan atamasının ardından durulan tartışmalardan ziyade Trump'ın "Danışmanlar Konseyi"nden ayrılan diğer iş dünyası temsilcilerini izlediği yönünde değerlendirildi.

Mal varlığı yaklaşık 16,7 milyar dolar olan ve ülkenin en zengin isimleri arasında yer alan Icahn, Trump'a yazdığı mektupta, yönetimde hiçbir zaman resmi bir pozisyonu olmadığını vurguladı.

Icahn mektubunda, "Demokrat karşıtlarınızın üstü kapalı ithamlarına rağmen hiçbir zaman halka açık olmayan bilgilere erişimim olmadı, pozisyonun dolayısıyla kar elde etmedim veya çıkar ilişkisi yarattığını düşünmedim." ifadesine yer verdi.

Carl Icahn'ın istifası, Trump'ın Amerikan iş dünyasıyla yaşadığı ayrılıklara bir yenisini ekledi.

Trump, hafta ortasında art arda gelen istifaların ardından Danışmanlar Konseyini feshetme kararı almıştı.

Amerikan iş dünyasının önde gelen isimlerinin Konseyden ayrılmasında, Trump'ın geçen hafta sonunda Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde bir kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı olaylardan ırkçı grupları sorumlu tutmayarak, her iki tarafı da kınaması belirleyici olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...