Trump: Ekonomi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir

ABD Başkanı Trump, "Ülke ekonomisi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir çünkü artık insanları evlerine kapatmayacaksınız" dedi.

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 06.05.2020 - 02:11

Trump: Ekonomi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede yeni tip corona virüs (Covid-19) önlemlerinin gevşetilmesi döneminde can kayıplarının olabileceğini ancak ekonomiyi bir şekilde açmaları gerektiğini söyledi.

Corona virüs dönemindeki ilk seyahatini Arizona'ya yapan Trump, burada ABC News'e özel bir röportaj verdi.

Ülkede bazı eyaletlerin corona virüs önlemlerini gevşetmeye başladığına işaret eden Trump, "Ülke ekonomisi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir çünkü artık insanları evlerine kapatmayacaksınız. Ancak aynı zamanda sosyal mesafeyi koruyacak, ellerimizi yıkayacağız" dedi. 

Trump, corona virüs önlemleri nedeniyle işlerini kaybeden kişilerin psikolojik sorunlar yaşamaya başladığına dikkati çekerek, "Ülkede onlara bir bakın. İnsanlar aşırı dozdan ya da intihardan ölüyor. İnsanları işlerine geri döndürmeliyiz, biz de önlemleri gevşeterek bunu yapıyoruz" diye konuştu.

Virüs önlemlerinin uzun süreli uygulanamayacağını savunan Trump, "Önümüzdeki 3 yıl boyunca evimizde oturamayız. Ülke ekonomisini yeniden faaliyete geçirmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

"AŞI OLSUN YA DA OLMASIN, VİRÜS GİDECEK VE NORMALE DÖNECEĞİZ"

Trump, ABD'li uzmanların "etkili bir tedavi ya da aşı bulunana kadar corona virüsün büyük bir tehdit olmaya devam edeceği" açıklamalarını da reddederek, "Virüs geçene kadar ülkede daha çok insan ölecek. Aşı çalışmaları konusunda iyi iş çıkarıyoruz, ancak aşı olsun ya da olmasın, virüs gidecek ve biz normale döneceğiz. Ama bunun zor bir süreç olduğundan kimsenin şüphesi yok" görüşünü dile getirdi.

Öte yandan Trump'a Johns Hopkins Üniversitesi'nin, "önlemlerin azaltılması durumunda ülkedeki günlük ölüm rakamlarının 3 bini bulabileceği" ve Washington Üniversitenin "ağustosa kadar ABD'deki ölü sayılarının 135 bine ulaşabileceği" yönündeki tahminleri de soruldu.

Trump, bu tahminlerin ülkede hiçbir önlem olmadığı varsayımına dayandığını savunarak, "Bu modeller ilk günden beri çok yanlıştı. Bu üniversitelerin bugüne kadar yaptığı tüm tahminler başarısızdı ama yenilerini yapmaya devam ediyorlar" diye konuştu.

ABD'Lİ BİLİM İNSANLARINDAN UYARI: SALGIN 2 YIL DAHA SÜRECEK

Sayfa Yükleniyor...