NTV

Trump'tan vergi iadesi açıklaması

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD'de, Cumhuriyetçilerin muhtemel başkanlık adayı Donald Trump, 1976'dan bu yana zorunluluk olmasa da tüm adayların açıkladığı vergi beyannamesiyle ilgili tutumunu tekrarladı.

"Beyannamede öğrenilecek hiçbir şey yok."

ABD'de başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin aday adayı iş adamı Donald Trump, vergi iadesi beyannamesiyle ilgili açıklama yaptı.

Trump, Associated Press'e verdiği röportajda, 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimlerinden önce vergi iadesi beyannamesini yayımlamayacağını bildirmişti.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, ödediği vergilerin ABD Milli Gelirler İdaresi (IRS) tarafından denetlendiğine işaret eden Trump, "Vergilerim rutin bir denetim altında. Vergi iadesi beyannamemi, seçimlerden sonra değil, denetim bitince duyuracağım" dedi.

ABD'de başkan adaylarının seçimlerden önce vergi iadesiyle ilgili belgelerini kamuoyuyla paylaşmaları konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına karşın 1976'dan beri tüm başkan adayları seçimlerden önce vergi beyannamelerini açıklamıştı. Başkanlık yarışında Demokratların öne çıkan aday adayı Hillary Clinton ise 8 yıl üst üste vergi beyannamesini kamuoyuyla paylaştı. 

Trump, geçen hafta ABD'nin CNBC kanalında düzenlenen bir programda, başkan seçilmesi halinde, şirketlerin yaklaşık yüzde 39 oranında ödediği kurumlar vergisini de düşüreceğini vadetmişti.

Ayrıca, ağustos ayında ABD'nin CBS kanalına verdiği röportajda kişisel vergi ödemeleriyle ilgili konuşan Trump, "Mümkün olduğunca az vergi ödemek için
çok çabalıyorum. Birincisi, ben bir iş adamıyım. İkincisi, ABD hükümetinin
ödediğimiz vergileri harcama biçimini beğenmiyorum. Trilyonlarca dolarımız boşa
harcanıyor." yorumunda bulunmuştu.

ETİKETLER