'Türk-İsrail gerginliği İran'a yarar'

Financial Times gazetesi, İsrail ile Türkiye arasındaki soğukluktan İran'ın kazançlı çıkabileceğini öne sürdü.

06.09.2011 - 09:50

'Türk-İsrail gerginliği İran'a yarar'

Gazete başyazısında son üç yıldır İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerde dostluğun yerine kademe kademe bir sürtüşme havasının yerleştiğini ve Mavi Marmara tartışmasında son gelinen noktada ilişkilerin şimdiye kadarki en kötü seviyeye indiğini belirtti.

Gazete her iki ülkeye de on yıllardır askeri, diplomatik ve ekonomik yatırımları olan ABD açısından bozulan ilişkilerin problemli bir durum yarattığına dikkat çekti.

Yazıda, ''1979'da İran'da meydana gelen İslam devriminden bu yana, Amerika'nın Orta Doğu siyasetinin dayandığı iki temel taş İsrail ve Türkiye'ydi.'' değerlendirmesi yapıldı.

Washington'un iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden düzelmesi dileğinin kısa sürede gerçekleşmesinin pek olası görünmediği ifade edildi.

Financial Times'a göre Türkiye'nin ''buyurgan'' lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İsrailli ''inatçı'' muhatabı Benyamin Netanyahu, konuyu hem ulusal hem de şahsi gurur meselesi haline getirdi.

Bunun da ötesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin örgüsüne daha yakından bakınca, varolan dostluğun daha ziyade siyaset, ordu ve istihbarat elitinin tepeden inmeci bir üslubuyla ayakta tutulduğunu yazan Financial Times, işadamlarının, kültür temsilcilerinin, akademisyenlerin ve toplum genelinde iki halkın karşlılıklı güven ve işbirliği ağlarının ise nispeten daha zayıf kaldığını kaydetti.

'ABLUKA YETERSİZ KALDI'
Gazete, Erdoğan hükümetinin Türk dış politikasını Arap dünyasına daha yakınlaştıran adımlarının, İsrail ile ilişkileri buna koşut olarak soğuttuğunu belirtiyor.

Financial Times'ın gerginliği kontrol altında tutmak için İsrail'e verdiği öğüt, Mavi Marmara'daki ölümlerden dolayı özür dilememe kararını yeniden gözden geçirmesi. Gazete ayrıca ''Gazze'ye uygulanan ablukanın bölgede uzun vadeli bir politika olarak tamamen yetersiz kaldığının farkına varılmalıdır'' diyor.

Financial Times, Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara raporu hakkında ''Bizim için yok hükmündedir'' diyen Türkiye'nin de ilişkilerin düzelmesine bu şekilde yardımcı olmadığını belirtti.

Gazete, bölgesel nüfuz konusunda her iki ülkenin de en dişli rakibinin İran olduğunu, eğer iki ülke arasındaki gerginliğin nihai galibi İran olursa, bundan ne Türkiye ne de İsrail'in bir fayda göreceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...