Türk savaş gemisi 'sondaj' takibinde

Türkiye'nin itirazlarına rağmen Rum Kesimi, Doğu Akdeniz'de yeni sondaj çalışmalarına başladı. Bunun üzerine Türk savaş gemisi bölgeye gönderildi. Rum Savunma Bakanı Türkiye'nin hamlesini "Beklenen bir provokasyon" sözleriyle yorumladı.

25.09.2014 - 02:21

Türk savaş gemisi 'sondaj' takibinde

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen Doğu Adeniz'deki doğalgaz sondajlarına bir yenisini daha ekledi.

İtalyan-Kre konsorsiyumuna ait sondaj gemisi, adanın güneyindeki dokuzuncu parselde çalışmalara başlamak üzere Rum Kesimi'ne gitti.

Sondaj gemisi, Rumların tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede doğalgaz alanında bir buçuk yıl süreyle sondaj çalışmaları yapacak.

Gelişmeler üzerine Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Bafra Korveti Kıbrıs açıklarına gitti.

Bafra korveti, İtalyan-Kore konsorsiyumu adına çalışan Bahama bandıralı sondaj platform gemisini yakın takibe aldı. Bölgedeki tüm gelişmeler Ankara’ya bildiriyor.

Gelişmeler üzerine Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaides açıklama yaparak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş gemisi TCG Bafra korvetinin hareketlerini yakından izlediklerini söyledi.

Bakan, Kıbrıs'ın Türk donanmasına bağlı savaş gemisinin bölgedeki varlığı hakkında dost ve müttefik ülkeleri bilgilendirdiklerini, Kıbrıs'ın sözde münhasır ekonomik bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarının sorunsuz devam etmesi için gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Bakan bu önlemlerin neler olduğunu açıklamadı.

Rum bakan Fokaides, Lefkoşa'nın kendi planlarına devam ettiğini belirterek Türkiye'nin bölgeye savaş gemisi göndermesini "Beklenen bir provokasyon" olarak niteledi.

Rum bakan egemenlik haklarını kullanmaya devam edeceklerini ve sondaj çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...