Türkiye-Ermenistan müzakereleri sürüyor

İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, Erivan'ın Ankara'yı şikayet etmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki müzakerelerin aktif bir şekilde devam ettiğini söyledi.

01.10.2010 - 13:10

Türkiye-Ermenistan müzakereleri sürüyor

Ermenistan medyasının haberine göre, İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, Ankara ve Erivan arasındaki müzakerelerin aktif bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Ermenistan Parlamento Başkanı Ovik Abramyan, Ankara'yı protokol sürecine arabuluculuk eden İsviçre'ye şikayet etmişti. İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey'le görüşen Ermenistan Parlamento Başkanı Abramyan, Türkiye'nin "kabul edilemez" koşulları nedeniyle diyalog sürecinin zora girdiğini öne sürmüştü.

Bu isteği ardından İsviçre Dışişleri Bakanı'ndan yeniden süreç ile ilgili bir açıklama geldi.

Asbarez haber sitesinin bildirdiğine göre, Calmy-Rey, geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan protokollerin halen onaylanmaması ve sınırın açılmaması nedeniyle askıya alınan Erivan-Ankara yakınlaşma süreci çerçevesinde, Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkileri normalleştirmek amacıyla müzakerelere aktif bir şekilde devam ettiğini belirtti.

News.am haber sitesi de Bern’de Ermenistan Meclis Başkanı Ovik Abramyan ile bir araya gelen Calmy-Rey'in ağzından, "İsviçre'nin iki tarafla yoğun görüşmeler yaptığını" bildirdi. Calm-Rey'in bu görüşmenin ardından, “İsviçre bu süreçte dönüm noktası oluşturacak bir ilerleme sağlamakta kararlıdır” diye konuştuğu belirtildi.

İsviçre Eyaletler Konseyi Başkanı Erika Forster-Vannini ise ülkesinin Türkiye ile Ermenistan arasında arabuluculuk rolünü sürdürmeye devam ettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...