Türkiye, Libya konferansından çekildi

Türkiye, İtalya'da düzenlenen Libya konferansından çeklidi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Türkiye derin hayal kırıklığı ile toplantıyı terk ediyor" dedi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

NTV Haber 13.11.2018 - 20:04

Türkiye, Libya konferansından çekildi

Son dakika haberi! 

İtalya'nın Palermo kentinde düzenlenen konferans, Libya'daki istikrarsızlığa çözüm bulmak amacıyla düzenleniyordu. Konferansta Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay temsil ediyordu.

Ancak konferanslar sırasında Libya'daki tarafların da katıldığı gayriresmi bir toplantı düzenlendi. Türkiye ise o görüşmeye davet edilmedi.

Türkiye İtalya'da düzenlenen Libya Konferansı'nın aile fotoğrafında yer almadı.  Türkiye İtalya'da düzenlenen Libya Konferansı'nın aile fotoğrafında yer almadı. 

Bunun üzerine Fuat Oktay, tepki olarak konferansın katılmcılarının bulunduğu aile fotoğrafında yer almadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ardından bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye derin hayal kırıklığı ile toplantıyı terk ediyor" açıklaması yaptı.

Oktay açıklamasında şunları kaydetti:

"Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. son dakikadaki emri vakisiyle bazıları İtalyan evsahipliğini suiistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları doğrultusunda sakatlamaya çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya’da istikrar sağlanamaz. Libya’nın daha fazla değil daha az dış müdahaleye ihtiyacı vardır."

Libya Konferansı dolayısıyla İtalya'ya giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştü.  Libya Konferansı dolayısıyla İtalya'ya giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştü. 

"Diğerlerinin aksine biz, Libyalı ve bölgesel tüm aktörlerle geniş diyaloğa açığız.
Libya’daki mevcut zorlu durumda sorumluluğu bulunanların ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün değildir."

"Türkiye’nin yer almadığı bu tür toplantıların sürece katkı sağlaması mümkün değildir. Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayrıresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye bu toplantıyı büyük hayal kırıklığıyla terk etmektedir."

İTALYA BAŞBAKANI CONTE'DEN AÇIKLAMA

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı "üzgün olduğunu" söyledi.

Conte, konferansın ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin konferanstan çekilmesine ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı konferansı terk ettiği için üzgünüm. Kendisinin (Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay) basın açıklamasını okuduğumda İtalya aleyhinde bir söylem görmedim." ifadelerini kullandı.

Giuseppe Conte, "Kabul etmeliyiz ki bu tarz kararlarla sonuçlanan özel hassasiyetler olabilir." dedi.

Sayfa Yükleniyor...