Türkiye'ye teşekkür

ABD Başkanı Obama, oluşturulan koalisyonu "IŞİD'e karşı dünya" olarak nitelendirdi. Bir askeri üste koalisyon temsilcilerine seslenen Obama'nın, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e mülteciler konusunda teşekkürü de oldu.

15.10.2014 - 23:55

Türkiye'ye teşekkür

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelere Suriyeli mültecilere sağladığı yardımlar nedeniyle teşekkür etti.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in IŞİD'e karşı mücadeleyi görüşmek üzere Maryland'teki Andrews Üssü'ne davet ettiği Obama, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 21 ülkenin askeri temsilcinin katıldığı konferansta konuştu.

Obama, yaklaşık 60 ülkenden oluşan koalisyonun girişimini "IŞİD'e karşı dünya" olarak nitelendirdi.

Operasyonlarda Musul Barajı ve Sincar'da sağlanan başarılar elde ettiklerini ve birçok sivilin yaşamını kurtardıklarını belirten Obama, şu anda Irak'ın Anbar Eyaleti ve Suriye'nin Kobani bölgesine odaklandıklarını söyledi.

ABD'nin hava desteği verdiği koalisyon saldırılarının her iki bölgede de süreceğini belirten Obama, başından beri söyledikleri gibi bunun uzun süreli bir mücadele olduğunu ve yalnızca askeri yolla çözülemeyeceğini vurguladı.

Obama, Suriye'den kaçan mültecilere ve sahipliği yapan Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ü övdüğü konuşmasında şunları söyledi:

“IŞİD'e güvenli bölge yaratmamaya, yabancı savaşçıların katılımın durdurmaya, istihbaratları paylaşmaya ve iletişim kurmaya dikkat edeceğiz. Bu kanseri söküp atmak için bölgedeki ülkelerin nasıl işbirliği yaptığına dikkat edeceğiz. İnsani yardımları sürdüreceğiz. Burada üç ülke var, Ürdün, Lübnan ve Türkiye. Suriye'deki iç savaşın sonucu olarak yalnızca son birkaç ay içinde değil birkaç yıldır yerlerinden olmuş insanlardan dolayı olağanüstü bir yük üstlenen ülkeler. Bunların hepsi bu harekâtın bir parçası. Ama büyüyen bir koalisyona işaret eden buradaki tüm ülkelere teşekkür ediyorum."

"KARA HAREKATI OLASILIK DIŞI"
ABD Savunma Bakanı Hagel, başkent Washington'da iki gündür devam eden ABD Ordu Birliği'nin konferansında konuştu. ABD ordusunun son yıllardaki faaliyetleri hakkında bilgiler aktaran Hagel, yakın dönemde Amerikan ordusunun bir savaş içerisine girmeyeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ordunun Irak'ta kara harekatı veya Suriye'deki savaşa müdahil olma gibi yeni bir saha mücadelesine sokmayacağına yönelik taahhütlerini hatırlatan Hagel, "Suriye ve Irak'taki stratejimiz, sahada güçlerin bulunması yönünde ancak bu güçler yerel unsurlar olmalı. Biz onlara yardım edeceğiz, onları destekleyeceğiz ve eğiteceğiz. Bu, teröristleri zayıflatmak ve nihayetinde yok etmek için en iyi yol değil ama bu, terörizmi ve aşırıcılığı yenmede sürdürülebilir tek yol" diye konuştu.

Bu noktada başkent Washington'da ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey'in başkanlığında 21 koalisyon ülkesinin askeri liderlerinin IŞİD'e karşı mücadeleyi görüşmek için toplandığını anımsatan Hagel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yakın gelecekte ABD kara birliklerinin, Irak veya Afganistan benzeri, rejim değişikliği veya ateş altındaki bir ulusun inşası için işgal edilmesi gibi bir kampanyayı tekrarlaması olasılık dışı ancak bu, kara birliklerine ihtiyacın azaldığı veya bu birliklerin ulusal güvenlik stratejimizdeki yerinin tükendiği anlamına gelmiyor.

Kara ordusu ülkemizin karşılaştığı her ulusal güvenlik tehdidiyle mücadelede ve bunları yok etmede yardımcı olmayı sürdürecek. Her zaman modern, hazır, iyi donatılmış, eğitilmiş bir orduya ihtiyaç olacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...