Iraklı Türkmenler yeni bir çatı örgüt kurdu

Irak'ta Türkmen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları "Türkmenleri Kurtarma Heyeti" ismiyle yeni bir çatı örgütü kurdu. Irak'ta son dönemde 300 bin Türkmen yerinden edilerek mülteci konumuna düştü

Anadolu Ajansı 29.06.2015 - 15:17

Iraklı Türkmenler yeni bir çatı örgüt kurdu

Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Mehdi Beyati başkent Bağdat'ta konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Türkmenleri "bulunduğu krizden" kurtarmak için kurdukları heyette, farklı çizgideki siyasi parti, STK ve aşiretlerin bulunduğunu belirten Beyati, "Ciddi bir krizle karşı karşıya kalan Türkmenlerin birçok bölgesi IŞİD'in elinde bulunuyor" dedi.

Beyati, Türkmenlerin yaşadığı birçok bölgenin de halen örgütün tehdidiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

300 BİN TÜRKMEN YERİNDEN EDİLDİ

Irak'taki terör saldırılarından dolayı yaklaşık 300 bin Türkmenin yerinden edilerek mülteci konumuna düştüğünü aktaran Beyati, "Türkmenler 2003 öncesi hem etnik yapısı hem de mezhepsel kimliğinden dolayı dışlanmıştı. Bu dışlanma politikasının bugün de devam ettiğini düşünüyoruz. Yıllarca siyasi denklemin dışında tutulan ve içinde bulunduğu güvenlik krizinden dolayı Türkmenleri kurtarmanın zamanı geldi" diye konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Türkmen Müsteşarı Turhan Müftü de ülkede bakanlık ve genel müdürlük görevlerinin paylaşımında Türkmenlerin haksızlığa uğradığını savunarak, "İlan ettiğimiz heyetle toplumumuzun gasbedilen arazileri, siyasi ve kültürel haklarını geri almayı hedefliyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...