Üçlü mekanizmada taraflar neler istiyor?

Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye konulu en üst düzeyde üçlü zirvesi İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Peki, Suriye'de barışın tesis edilmesi amacıyla oluşturulan bu üçlü mekanizmada taraflar neler istiyor?

soçi zirve erdoğan ruhani putin.jpg

Türkiye İran ve Rusya'nın oluşturduğu üçlü mekanizma Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Suriye toplantıları ve Soçi'deki üçlü zirveyle Suriye'deki iç savaşın sonlandırılması yönünde diyalog geliştirdi.

Ülkede barışın sağlanmasını istediğini belirten üç ülkenin de talepler değişiklik gösteriyor. Peki üçlü mekanizmada taraflar ne istiyor?

TÜRKİYE: PYD'YE KARŞI

Suriye'deki ateşkeste muhalif grupların garantörü. Beşar Esad ve terörist grupların süreçten dışlanmasına vurgu yapıyor. Türkiye terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak nitelediği PYD'nin "Halklar kongresi"ne katılmasına karşı.

Türkiye ayrca bölgede çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasında da görev alıyor. 2017 Ekim ayında ilk Türk askeri gözlemcileri İdlib'e girdi. İran ve Rusya ile Genelkurmay Başkanları karşılıklı ziyaretlerde bulundu.

2018 Ocak ayında Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı. Doğu Guta'ya insani yardım için Rusya'nın Esad'a baskı yapmasını istiyor.

RUSYA: ESAD'IN GARANTÖRÜ

Suriye'deki ateşkeste Esad yönetiminin garantörü olarak öne çıkan ülke ise Rusya. 2014 yılında Suriye'den gelen davete teşrif etmesiyle ülkedeki dengeleri değiştirdi. 

Ruslar, Suriye Kongresi'nde tüm kesimlerin temsil edilmesini istiyor ancak yine de Türkiye'nin PYD şartını kabul etti. Soçi zirvesine PYD temsilcileri katılmadı.

Esad yönetiminin Doğu Guta saldırısına havadan destek veriyor.

İRAN: ŞAM YÖNETİMİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

İran, Rusya ve Türkiye'ye ek olarak 2017'nin Mart ayında ateşkeste üçüncü garantör ülke oldu. Esad'a en büyük desteği veren ülkeler arasında.

Lübnan Hizbullahı'nı 2012'den itibaren rejime destek olmak için Suriye'ye çağırdı. Savaşın gidişatını Esad'ın lehine değiştirdi.

Sekizinci yılına giren iç savaşta Şam yönetimine onlarca milyar dolar yardım yaptı. İran'ın desteklediği Şii milisler, Suriye ordusunun Doğu Guta saldırısına destek veriyor.

Sayfa Yükleniyor...