Çernobil Nükleer Santrali'nin yanındaki ormanda korkutan yangın

Ukrayna'daki Çernobil ormanlarında çıkan yangının, Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerlediği aktarıldı.

Anadolu Ajansı 29.04.2015 - 04:17

Çernobil Nükleer Santrali'nin yanındaki ormanda korkutan yangın
Arşiv

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, 400 hektarlık Çernobil ormanlarında alanında etkili olan yangının, güçlü rüzgarın etkisiyle Çernobil Nükleer Santraline 20 kilometre uzaklıktaki ormana sıçrama tehlikesinin bulunduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Avakov, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un yangının çıktığı yere yakın mesafede bulunan bölgeye giderek acil durum komisyonunu topladığını söyledi.

Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, yangının ateş yakılması sonucu çıkmış olabileceği kaydedildi.

BAŞBAKAN YATSENYUK'TAN AÇIKLAMA

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, orman yangının çıktığı bölgede bulunan Çernobil Nükleer Santralinde radyasyon değişimi yaşanmadığını ve durumun normal olduğunu açıkladı.

Çernobil Ormanındaki yangının, 1992 yılından bu yana çıkan en büyük yangın olduğunu belirten Yatsenyuk, yangının söndürülmesi için 35 itfaiye aracı, 3 itfaiye uçağı ile 1 helikopterin çalıştığını söyledi.

'SANTRAL İÇİN BİR TEHLİKE YOK"

Acil Durumlar Kurumu Başkan Vekili Zoryan Şkiryak da itfaiye ekiplerinin yangının nükleer santralinin bulunduğu bölgeye sıçramasını engellediğini, santral için herhangi bir tehlikenin bulunmadığını kaydetti.

İNSANLIK TARİHİNİN EN BÜYÜK NÜKLEER KAZALARINDAN BİRİ

Çernobil Nükleer Santralinde, 26 Nisan 1986'da insanlık tarihindeki en büyük nükleer kazalarından biri meydana geldi. Santralin 4. bloğunda meydana gelen kaza, santral çalışanlarını ve çevreyi büyük ölçüde etkiledi.

Kazanın ardından santralin diğer bloklarının da faaliyetleri durduruldu ve radyasyon sızmaması için 4. bloğun üzeri iç güvenlik örtüsüyle örtüldü.

Sayfa Yükleniyor...