Wardak Valisi’nden Türkiye’ye yardım çağrısı

Afganistan’ın Wardak bölgesinin valisi Muhammed Halim Fidai NTV Brüksel bürosuna gerçekleştirdiği ziyarette, Türkiye’nin bölgeye mali yardımını arttıması için Ankara’ya çağrıda bulundu.

Haberler 20.12.2008 - 15:31

NATO’daki resmi temaslarının ardından NTV Brüksel Bürosu’na nezaket ziyaretinde bulunan Fidai, Türkiye’nin Afganistan’daki çalışmalarına övgü yağdırdı.

Fidai, Afganistan’da görev yapan il imar timleri arasında Türkiye’nin en verimli, bölge halkı tarafından en beğenilen ve yerel yönetimler tarafından en çok desteklenen yeniden yapılanma ekibi olduğunu söyledi.

“Türk il imar timi, bütün Afganistan’da görev yapan il imar timleri arasında yegane sivil il imar timi. Bölge halkına yapmış olduğu hizmet çok yararlı ve etkili. Çünkü bölgedeki insanların günlük hayatları bu sayede iyileşiyor.” dedi.

Medyanın Afganistan ile ilgili olarak yapmış oldukları haberleri eleştiren Fidai, “Batı basını sadece saldırılar ve terör eylemlerini haber yapıyor. Oysa Wardak bölgesinde bir başarı öyküsü yer alıyor. Türkiye’nin katkıları çok önemli. Ancak Batı basınında hiç yer almıyor” dedi.

Türkiye’nin tüm Afganistan’ın kalkınması için 200 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını hatırlatan Fidai, bu bütçeden Wardak bölgesinin sadece 15 milyon dolarlık bölümünden istifade ettiğini açıkladı ve bunun yeterli olmadığını söyledi.

İŞSİZLİK TERÖRE NEDEN OLUYOR
Fidai, “Türkiye’nin bölgeye 200 milyon doların yarısını harcaması gerekiyor. Yol, baraj, elektrik gibi pahalı ama bölge için son derece faydalı projeleri de finanse etmesi gerekiyor. Alt yapı olmadan çokuluslu şirketer bölgeye yatırım yapmaz.” dedi.

Bölgenin kalkınma ile terör eylemleri arasında doğrudan bağ kuran vali Fidai, “Okuldan mezun olanların ancak yarısı iş bulabiliyor. Diğer yarısı ise işsizlikten dolayı terör eylemlerine katılıyorlar. Bölgeye yatırım yapılır ve elektrik-yol çalışmaları gerçekleştirilirse ticaret artacak ve işsizlik de azalacak” dedi.

Türkiye’nin bölge halkı ile müthiş bir iletişim içinde olduğunu da hatırlatan Vali, Ankara’ya bugüne kadar bölgeye yapmış olduğu yardım ve verdiği destekten dolayı da teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Sayfa Yükleniyor...