İlişkili Haberler

Yemen'in El-Beyda ilinde Husilerin hedef alındığı saldırılarda 18 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) komutanı Hüseyin el-Beydani, direniş güçlerinin kentin kuzey batısındaki Kayfe Reda ilçesinde Husilere ait bir birliği hedef alması sonucu 7 Husinin öldüğünü belirtti.

Direniş güçlerinin Seble el-Cerem bölgesinde kurduğu pusuda ise 4 militanın öldürüldüğünü ve Husilere ait silahların ele geçirildiğini aktaran Beydani, aynı bölgede motosiklet ile seyir halindeyken HDG güçleri tarafından 2 Husinin de hedef alındığını söyledi.

Beydani, kentin batısında yer alan Zi Naim ilçesinin El-Hüseyniye bölgesinde de Husilere ait askeri bir araca düzenlenen saldırıda 5 kişinin öldüğü bilgisini verdi.

Husiler ve onlara destek veren devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları 2014 yılı sonlarından bu yana El-Beyda vilayetinin büyük bir kısmını kontrolünde tutuyor.

BOMBALI SALDIRI

Yemen'in Hacce kentinde motosikletle düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hacce kentinin merkezinde "Kent Güvenlik Yönetimi"nin yakınlarında bulunan bir çarşıda bomba yüklü motosikletle saldırı düzenlendi. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 20 kişi yaralandı.

Emniyet güçleri ile Husilere bağlı komitelerin araştırma yapmak üzere olay yerine geldiği belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Hacce kenti Husilerin kontrolünde bulunuyor. Husiler, kentteki kentin yönetimi konusunda yerel yönetimlerle yetki paylaşımı anlaşması yapmıştı.

HEM ÇATIŞMA HEM BARIŞ GİRİŞİMİ

Yemen'deki siyasi ve sosyal durum belirsizliğini korurken yönetim yanlılarının saldırılarına uğrayan Husi direnişçileri ramazan nedeniyle aldığı esirleri serbest bırakma uygulamasına devam etti. Yemen'in bir şehrinde çatışmalar yaşanırken bir diğerinde barış için adımlar atılıyor. 

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansının haberine göre, Husiler Taiz kentinde esir tuttukları 60 kişiyi serbest bıraktı. Son serbest bırakılanlarla ramazan ayı boyunca Husilerin salıverdiği kişi sayısı 549'a ulaştı.

Serbest bırakılmaların Husi lider Abdulmelik el-Husi'nin ramazan ayı münasebetiyle başlattığı "insani girişim" kapsamında gerçekleştiği belirtilirken, söz konusu durumun aynı zamanda bütün esirlerin serbest bırakılması konusunda iyi niyet göstergesi olduğu ifade edildi.

Yemen'in Taiz kentinde daha önce de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bağlı Halk Direnişi Güçleri (HDG) ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı militanlar arasında esir takası gerçekleştirilmişti. Aşiretlerin ara buluculuğunda varılan anlaşma kapsamında Husiler ve Salih'e bağlı militanlardan 118'i HDG tarafından serbest bırakılırken, Husiler ise 76 HDG üyesini salıvermişti.

2 MİLYON ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Yemen'de bir yıldan fazla süredir devam eden iç savaş sebebiyle 2 milyon çocuğun eğitimden mahrum kaldı, Mart 2015'ten bu yana yaklaşık 178 bin kişinin de ülkeyi terk etti.