NTV

Yunanistan’da seçimin galibi PASOK

Anadolu Ajansı

Dünya

Yunanistan’da iki siyasi hanedanın yarıştığı seçimde zafer Yorgo Papendreu liderliğindeki PASOK'un oldu.

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde oyların yüzde 98,75'inin sayıldığını ve PASOK'un 43,94, YDP'nin yüzde 33,49 oranında oy aldığının belirlendiği duyurdu.

İlişkili Haberler


Açıklamada, 20 milletvekilliği kazanan Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 7,53, 13 milletvekilliği kazanan Radikal Sol İttifak ve Sol Koalisyon'un (SYRİZA) yüzde 4,59, 15 milletvekili kazanan Ortodoks Halk Birliği Partisi'nin (LAOS) ise yüzde 5,62 oranında oy aldıkları belirtildi.

Geçen dönem parlamentoda 10 üye ile temsil edilen, aşırı sağcı LAOS milletvekili sayısını yüzde 50 oranında arttırarak, kazananlar arasına adını yazdırdı. Bu seçimlerde, KKE 2, SYRİZA ise bir milletvekili kaybederek parlamentoya girdi.

İKİ TÜRK ADAY PARLAMENTO'DA
Bu arada, Rodop ve İskeçe illerinde PASOK listesinden aday olan Ahmet Hacıosman ile Çetin Mandacı;nın tekrar milletvekili seçilmelerinin hemen hemen kesinleştiği bildirildi.

Hacıosman ile Mandacı, seçim bölgelerinden gelen resmi olmayan sonuçlara göre, seçim yarışını listelerinde birinci sırada tamamlarken, her iki ildeki diğer Türk adayların ise seçilme şanslarının bulunmadığı belirtildi.

Mandacı ve Hacıosman, 2007 yılında yapılan genel seçimlerde de aynı partiden listelerinde birinci olarak milletvekili seçilmişlerdi. Seçimlere, Batı Trakya'dan toplam 14 Türk aday katılmıştı.

ORTAK DEĞERLER VE İLKELER ÇEVRESİNDE BİRLEŞECEĞİZ
PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu, PASOK genel merkezi önünde toplanan binlerce partiliye hitaben yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın kalkınması ve ilerlemesi yolunda büyük bir yükümlülük altına girdiklerini söyledi.

Partisini destekleyen tüm seçmenlere teşekkür eden Papandreu, ortak değerler ve ilkeler çevresinde birleşerek ilerleyeceklerini belirtti.

KARAMANLİS PARTİSİNİN GENEL BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ
Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Genel Başkanı Kostas Karamanlis, partisinin genel başkanlığından çekileceğini açıkladı.

Karamanlis, seçim sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini belirterek, bir ay içinde olağanüstü kongre yapılacağını ve genel başkanlığa aday olmayacağını söyledi.