Velinin çilesi, kayıt parasını sona erdirecek formül İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldi. Eğitim sorunlarının masaya yatırıldığı toplantılardan üç aşamalı 'Uçlar birleşiyor' projesi çıktı. Projenin ilk aşaması kaynak sıkıntısı nedeniyle velilere yük olan okulların sponsor şirketlerle buluşturulması oldu.

Pilot uygulama Sancaktepe'de İbni Sina İlköğretim Okulu'nda yapıldı. Okulun ihtiyaçlarının karşılanması için elektrik prizi üreticisi bir şirket (Viko) ile sponsorluk protokolü imzalandı. Şirket okulun ihtiyaçlarını üstlendi ve okulda sorunlar velilerle öğrencilere yansımadan çözüldü. Uygulama başarıya ulaşınca İstanbul geneline yayılması kararlaştırıldı.

Akşam'ın haberine göre; Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hedefi İstanbul'da bulunan yaklaşık 2 bin 500 okulun tamamına bir sponsor şirket bulmak. Böylece kayıt dönemleri ve dönem içerisinde öğrencilerden istenen kırtasiye, temizlik giderleri ya da okulun tamiratı gibi nedenlerle toplanan paraların önüne geçilecek. Hem veliler hem öğrencilerden para toplamak zorunda kalan okul idareleri rahatlamış olacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız bazı şirketler okul yapıyor, okul yapmaya gücü yetmeyen şirketlere ise 'sponsor olun, ihtiyaçlarını karşılayın' teklifi götürüyoruz. Okulun panosuna bu durumu anlatan bir tabela yapıyoruz' dedi.

100 OKUL KAYDA GEÇTİ
Milli Eğitim Bakanlığı, kayıt parası alan okulların peşini bırakmıyor. Sadece İstanbul'da 2 bin 549 okul, 350 müfettiş tarafından incelendi. Bütün hesaplar didik didik edildi, şikayetçi velilerle görüşüldü. İncelemeler sonucu İstanbul Valiliği'nden 100 okulla ilgili soruşturma izni istendi.