Başbakan'dan dershane sahiplerine çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dershane sahiplerine seslenerek "Size teşvik verelim, sizlere ucuz kredi verelim, size sınıflarda öğrenci garantisi verelim. Samimi iseniz gelin özel okul olun" dedi.

24.11.2013 - 11:21

Başbakan'dan dershane sahiplerine çağrı

Trabzon Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere müjde verdi. Şubat'ta 10 bin öğretmen ataması yapılacağını söyleyen Erdoğan, Ağustos ayında da 40 bin öğretmen ataması yapılacağını söyledi.

"Eğitim camiasına 11 yılda 400 bin öğretmen aldık" diyen Erdoğan, "Şubat ayında yeni bir atama yapacak, buna 10 bin öğretmen daha ekleyeceğiz. Ağustos'ta öyle zannediyorum ki 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz" şelinde konuştu.   

Erdoğan dershaneler hakkında da konuştu. Dershane sahiplerine seslenen ve 'Gelin özel okul olun" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"2023 hedeflerine mevcut eğitim sisteminin aksaklıklarını muhafaza ederek ulaşamayız. Çocukların anaokulundan başlayarak adeta bir yarış atına dönüştürüldüğü, üniversite bitinceye kadar hayattan koptukları bir sistem sağlıklı bir sistem değildir.

Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler'de yüzde 95'i dershaneye gidiyor. Bu benim oradaki hocalarıma saygısızlık değil mi? 800 bin öğretmene saygısızlık yapılıyor. Bu öğretmenlerimizin bu yavrularımız üzerinde hiç emeği yok sanki.

Bu devletin okulları bu yavrularımıza demek ki hiçbir şey verememiş. Orada sadece test tekniği öğretiliyor. 13 yılın özetini orda 9 ayda mı veriliyor? Böyle bir şey yok. Birbirimizi kandırmayalım. Eğer eğitim öğretimde katkınız olsun istiyorsanız, dershane sahipleri size teşvik verelim, sizlere ucuz kredi verelim, size sınıflarda öğrenci garantisi verelim. Öğrenci açığınız neyse onun maliyetini de biz ödeyelim. Samimi iseniz gelin özel okul olun. Hiç olmazsa fakir fukaranın çocuğunu da özel okula gönderdik deriz. Daha ne diyelim, daha ne yapalım?

'Benim elimde birikmiş öğretmenler var diyorlar. Bugün bir gazetede onu okudum, '40 yaşın üstündekiler ne yapacak.' Biz 40 yaşın üstündekini de alacağız. Hiçbir bahane uydurmayın. 40 yaşın üstündekini de alacağız. Mülakatla alacağız, devletin okullarına koyacağız

Mesele bu ülkede fitne, nifak oluşmasın. Çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...