Bursluluk sınavı hangi tarihte yapılacak? (2021 İOKBS tarihi ne zaman?)

2021 bursluluk sınavı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklenen açıklama geldi. Peki Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı hangi sınıflara yönelik?

Haberler 19.01.2021 - 12:45

Bursluluk sınavı hangi tarihte yapılacak? (2021 İOKBS tarihi ne zaman?)

Gerekli şartlara uygun olan öğrencilerin, sınavda istenilen başarıyı elde etmesi durumunda burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanacakları bursluluk sınavı tarihleri, 2021’in ilk ayında en çok merak edilen konular arasında.

Milli Bakanlığı (MEB),  pek çok öğrenci tarafından merak edilen İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı (İOKBS) ile ilgili açıklama yaptı.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA? 

İOKBS bursluluk sınavı, 25 Nisan 2021'de yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Sınavda 4’er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak.

BURSLULUK SINAVI HANGİ SINIFLARA YÖNELİK?

İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı, ortaokullar için 5, 6, 7, 8'inci, liselerin hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11’inci sınıflarına yönelik düzenleniyor. 

2021 MEB TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),2021 sınav takvimini yayınladı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav 6 Haziran'da olacak.

Açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve açık öğretim imam hatip lisesi ile mesleki açık öğretim lisesi ikinci dönem sınavları 27-18 Mart'ta yapılacak.

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı ise 25 Nisan'da.

Açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi üçüncü dönem sınavı 3-4 Temmuz'da gerçekleştirilecek.

Bu okulların birinci dönem sınavı ise 4-5 Aralık'ta olacak.

Motorlu taşıt sürücü kursiyerleri e-Sınavı ile kalfalık ve ustalık teorik e-Sınavları, haftanın yedi günü 81 ildeki e-Sınav salonlarında randevulu sistemle gerçekleştirilecek.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...