'Danıştay'ın verdiği ucube bir karar'

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, Danıştay'ın 2010 ALES sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili kararını, ''hukukun üstünlüğünü ayaklar altına alan, kasıtlı, siyasi, ideolojik, ucube'' olarak nitelendirdi.

Haberler 24.01.2011 - 16:23

Mustafa Kır ve Memur-Sen üyesi bir grup, Danıştayın 8. Dairesi'nin kendisini ilgilendirmediği bir konuda ''yetkisiz yetki kullandığını'' savundu.        

Hukuk dışı gerekçelerle ALES ve diğer sınavlara başörtülü giremeyeceğine dair alınan kararı ''hukukun üstünlüğünü ayaklar altına alan, kasıtlı, siyasi, ideolojik, ucube'' olarak değerlendirdiklerini ifade eden  Kır, ALES sınavında başı açık öğrencilere sınava giriş izni veren YÖK düzenlemesini Danıştaya şikayet ettiklerini söyledi.        

Temsil ettiği eğitim emekçilerinin haklarını savunması beklenen bir sendikanın Danıştayın 8. Dairesi'ne dava açmasının düşündürücü olduğunu belirten Kır, Danıştay'ın bu kararını şiddetle kınadıklarını dile getirdi.        

''Topluma tek tip yaşam biçiminin dayatılması iddiasıyla karşı çıkanlar'' ALES ve diğer sınavlara başörtülü girilemeyeceğine dair Danıştay 8. Dairesi'nin hukuk dışı kararını acaba hayatın neresine koyacaklarını merak ettiklerini ifade eden Kır, şöyle konuştu:        

''Başta barolar olmak üzere tüm yargı mensuplarının, sivil toplum kuruluşlarını yargı bağımsızlığını ve yargıç dokunulmazlığını kötüye kullanarak, hukuku ve hukukun üstünlüğünü yok sayan kararın odağı haline gelen Danıştay'ın 8. Dairesi'ne tepki göstermeye davet ediyorum. Bu yanlış kararın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulundan geri döneceğini temenni ediyorum.''

Sayfa Yükleniyor...