Eğitimde en pahalı ülke ABD, en ucuz Kazakistan

Yapılan bir araştırmaya göre, yıllık eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafları dahil edildiğinde yurt dışında eğitimin en pahalı adresi 38 bin dolar ile ABD, en ucuz ülkesi ise 4 bin 500 dolar ile Kazakistan. Araştırma, Avrupa kıtasının, Türkiye'de özel bir üniversite okumaktan daha uygun olduğunu ortaya koyuyor.

Anadolu Ajansı 12.07.2016 - 11:20

Eğitimde en pahalı ülke ABD, en ucuz Kazakistan

Araştırma sonuçlarına sadece eğitim ücreti bazında bakıldığında, ABD 23 bin dolarla yine en pahalı, Norveç ise 200 dolarla en ucuz ülke.

38 ülkedeki üniversite eğitimi, konaklama ve yaşam masrafları ele alındı ve yurt dışında eğitimin en pahalı olduğu ülke ABD olarak belirlendi.

Yurt dışı eğitim fuarları düzenleyen Akare'nin araştırmasına göre, yıllık eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafları dahil edildiğinde üniversite eğitiminin yıllık 38 bin doları bulduğu ABD'yi, 34 bin dolar ile Kanada, 27 bin dolar ile İsviçre ve 25 bin 500 dolar ile Avustralya takip ediyor.

Araştırmaya göre, ABD'de devlet üniversitelerinin yıllık ücreti 23 bin dolardan, bir öğrencinin konaklama ve yaşam masrafları ise 15 bin dolardan başlıyor. Kanada'da üniversite için minimum 20 bin dolar, konaklama ve yaşam masrafları için de ortalama 14 bin dolar harcanıyor. İsviçre'de üniversite ücretleri yıllık 7 bin dolardan, konaklama ve yaşam masrafları 20 bin dolardan başlarken, Avustralya'da üniversite ücretleri 12 bin dolar, konaklama ve yaşam masrafları ise 13 bin 500 dolar olarak hesaplandı.

KAZAKİSTAN'DA MALİYET 4 BİN 500 DOLAR

Araştırmaya göre, yurt dışında üniversite okumanın en ucuz adresi 4 bin 500 dolar ile Kazakistan. Devlet üniversitesinde yıllık eğitim ücretinin 500 dolardan başladığı Kazakistan'da, bir öğrencinin konaklama ve yaşam gideri ise 4 bin doları buluyor.

Kazakistan'ı 6 bin dolarla Bosna Hersek, 7 bin 500 dolarla Gürcistan ve Ukrayna, 8 bin dolarla da Rusya takip ediyor.

AVRUPA, TÜRKİYE'DEN DAHA EKONOMİK

Araştırma, ülkeden ülkeye farklılık gösteren yurt dışında eğitim maliyetlerinin, bilinen veya tahmin edilenin aksine Türkiye'de özel bir üniversite okumaktan daha uygun olabildiğini ortaya koyuyor.

Almanya ve Avusturya hariç yurt dışındaki üniversiteler LYS ve YGS şartı aramıyor. 

Türkiye'de özel bir üniversitede okurken eğitim maliyetinin yanı sıra ulaşım, beslenme ve cep harçlığı gibi pek çok görünmeyen gider kalemi bulunuyor, özellikle yaşadığı şehrin dışında okuyacak öğrenciler için konaklama ciddi bir maliyet oluşturuyor. 

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özsoylu, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Yıllık toplam maliyetlerin, ortalama aynı oranlarda, hatta Avrupa'da daha uygun olmasının yanında öğrencinin sınav stresi olmadan üniversiteye başlayabilme kolaylığı, istediği alanda okuyabilme fırsatı dolayısıyla mesleğinde başarılı olması, Avrupa'da 4 yıl yerine daha kısa sürelerde mezun olabilme fırsatı ve kendisine kattığı ana dili seviyesinde bir ikinci dile hakim olma imkanı, yurt dışında eğitimi her açıdan oldukça cazip kılmakta.

ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi ana dili İngilizce olan ülkelerde maliyetler daha yüksek iken, kara Avrupası'nda Almanya, Avusturya ve Fransa gibi ülkeler çok daha ekonomik şartlar sunmakta. Ayrıca Ukrayna, Macaristan ve Polonya gibi Doğu Avrupa ülkeleri de yine uygun maliyetleriyle son dönemde fazla rağbet görmekte." 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...