Evde bilgisayar başında İngilizce öğrenilebilir mi?

Corona virüs nedeniyle yaşanan pandemi süreci, online İngilizce eğitimlerine olan ilgiyi artırdı. Online eğitimlerin en önemli avantajının zaman ve mekan sınırsızlığı olduğunu belirten Beils Türkiye Eğitim Müdürü Sibel Sagner, bu eğitimler sayesinde yaş sınırlaması olmadan isteyen herkesin yaşam boyu İngilizce öğrenme imkanına sahip olduğunu söyledi.

08.01.2021 - 18:34

Evde bilgisayar başında İngilizce öğrenilebilir mi?

Online İngilizce eğitim kurumu Beils'in Türkiye Eğitim Müdürü Sibel Sagner, online eğitimlerde sürecin tamamen öğrenci odaklı ilerlediğini belirtti. Herkesin sahip olduğu kapasite, alt yapı ve hıza göre çalışma ve ilerleme imkânı sağlandığını anlatan Sagner, eğitimlerin etkileşimli ve dinamik bir ortamda gerçekleşmesi, ilerleyen teknoloji ile birlikte kişiselleştirilmiş eğitim imkanı ve düzenli geri bildirimlerin online eğitimlerin diğer avantajları arasında yer aldığını kaydetti.

Sagner, online eğitimlerin en yaygın dezavantajlarını ise teknik problemler, kişinin zamanlama konusunda kendini iyi yönetememesi ve motivasyonunu sürekli yüksek tutma çabası olarak sıraladı. Ancak kişinin kendini yönetebilme sürecini öğrenmesi ve hedefine yönelik motivasyonunu yüksek tutma çabasının hayatın her alanında gerekli olan önemli meziyetler olduğunu vurgulayan Sibel Sagner, bu nedenle bunların online eğitimden ziyade kişisel gelişimle ilişkilendirilebilecek dezavantajlar olduğunu ifade etti.

Eğitimcilerle yaptıkları görüşmelerde öğrencilerin online platformlarda yalnız oldukları ve kendi öğrenme yaklaşımlarını bulmakta zorluk çektikleri geri bildirimini aldıklarını belirten Sibel Sagner, “Eğitimciler olarak bizlerin görevi öğrencilerimizi, bu uçsuz bucaksız bilgi kaynağını en etkin şekilde nasıl kullanacakları konusunda eğitmektir. Onlar yollarını bulmaya çalışırken yanlarında olup, süreç içinde geri bildirimler verip öğrenme stratejileri geliştirmelerine yardım etmek onlara yapabileceğimiz en büyük iyilik olacaktır. Her yenilik beraberinde birçok bilinmezlikle birlikte fırsatı da beraberinde getirir. Yapmamız gereken şey ise; yeniliği, getirdiği fırsatlarla birlikte kucaklamak. Öğrenme sürecinin farklı dinamiklerini en güzel şekliyle öğrencilerimizin önlerine sunmak” diye konuştu.

ÖĞRENME SÜRECİNİN AKTİF OLMASI İÇİN 3 TEMEL ŞART

Öğrenme sürecinin aktif hale geçebilmesi için 3 temel şartın oluşması gerektiğini ifade eden Sagner, bu şartları; amaç, merak ve motivasyon olarak sıraladı. Nerdeyse herkesin bir şekilde İngilizce öğrenmek için çabaladığını aktaran Sagner, artık günümüz teknolojileri sayesinde evden, kendi konforunuzu oluşturduğunuz bir alan ve süre içinde İngilizce öğrenmenin mümkün olmasıyla birlikte birçok zorluğun ortadan kalktığını vurguladı. Artık öğrenmenin keyfe dönüşme zamanının geldiğini ifade eden Sagner, “Günümüzde öğrenme sürecinin bir başkası tarafından dayatıldığı bir gereklilik gibi görülme zamanı geçti. Düşünsenize bazılarımız çok erken kalkıp çalışmaya başlar, bazılarımız ise gece kuşu derler kendilerine ve gecenin sessizliğinde saatlerce odaklanıp üzerinde çalıştıkları şeyin keyfini çıkartırlar. Bilgi ancak keyif aldığımız sürece anlamlı hale gelir ve öğrenme gerçekleşir. İngilizce için de durum aynen böyle” dedi.

Sibel Sagner, Beils Türkiye’nin İngilizce eğitim yolculuğunu ise şu sözlerle anlattı:

“Evinizdesiniz ve telefon çalıyor. Arayan İngilizce eğitim sürecindeki ‘eğitim koçunuz’. Önce kendini tanıtıyor ve kısa bir oryantasyon vermeden önce sizin İngilizce öğrenme geçmişinizle ilgili birçok bilgi alıyor. Alınan bilgilerden sonra seviye belirlemeye geçiliyor ve çalışacağınız platform size açılıyor. Orada farklı İngilizce geçmişleri olan ancak ortak hedeflerde birleştiğiniz birçok kişi ile tanışıyorsunuz. Dersleri istediğiniz gün ve saatlerde alıyorsunuz. Dünyanın her yerinden ana dili İngilizce olan öğretmenler size ders vermek için her an hazır ve tüm bunlar tabii ki bir müfredat çerçevesinde ilerliyor. Derslerden önce hazırlık yapmak veya sonra öğrendiklerinizi tekrar etmek istediğinizde size ‘Student Zone’ ve online platformdaki yapay zeka sanal öğretmeniniz ‘SpeechTrainer’ eşlik ediyor. İstediğiniz zaman tek başınıza, istediğiniz zaman öğretmenlerle çalışma lüks ve şansına sahipsiniz. Düzenli olarak eğitim koçunuz sizi arıyor, öğrenme süreciniz hakkında bilgi veriyor ve öğrenme stratejileri geliştirmenize yardım ediyor ve tüm bunları çok ileri teknolojide hazırlanmış bir platform üzerinden yapıyorsunuz."

Sayfa Yükleniyor...